Pod Łodzią powstanie bezobsługowe centrum serwisowe dla biogazowni

Pod Łodzią powstanie bezobsługowe centrum serwisowe dla biogazowni
agriKomp Polska

Zajmująca się wykonaniem i utrzymaniem biogazowni rolniczych firma agriKomp Polska w przyszłym roku uruchomi centrum serwisowe dla takich obiektów, które ma działać w trybie 24/7. Ostatnio agriKomp podpisał kolejną umowę na budowę biogazowni rolniczej.

W przyszłym roku ruszy centrum serwisowe biogazowni, które agriKomp Polska uruchomi pod Łodzią. Jak wyjaśnia prezes firmy Przemysław Krawczyk, będzie to bezobsługowy magazyn dla klientów firmy, czynny 24 godziny na dobę.  

 Będzie działał podobnie jak wiele sklepów bezobsługowych. Zostanie wyposażony w najbardziej newralgiczne elementy wyposażenia technologicznego biogazowni, jak i te związane z jednostkami kogeneracyjnymi. Konsekwentnie od lat dążymy do unifikacji wyposażenia naszych biogazowni urządzeniami naszej produkcji, stąd jesteśmy w stanie zapewnić serwis w długiej perspektywie. Bezobsługowy punkt serwisowy będzie działał praktycznie cały czas, co jest ważne z punktu widzenia operatora biogazowni – mówi Przemysław Krawczyk.

REKLAMA

Każdy z klientów objętych serwisem agriKomp ma otrzymać indywidualną kartę dostępu. Po wejściu do środka będzie mógł zabrać najpotrzebniejsze części serwisowe. Każda z nich zostanie wyposażona w znacznik RFID. To pozwoli na uzyskanie danych o pobranych produktach. W ciągu kilku dni inwestor ma otrzymać odpowiedni dokument rozliczeniowy.

Firma już planuje uruchomienie kolejnych tego rodzaju punktów. – Obecnie zaczynamy od jednego takiego punktu, niemniej jednak już wytypowaliśmy kolejne cztery lokalizacje. Chcielibyśmy, aby każda z naszych wybudowanych biogazowni w Polsce posiadała dostęp do takiego punktu w odległości maksymalnie dwóch godzin jazdy. Ten pomysł to odpowiedź na potrzeby naszych klientów i dotyczy łatwego i szybkiego dostępu do części szybkozużywających się, zwłaszcza do jednostek kogeneracyjnych. Będziemy zbierać doświadczenie takiego rozwiązania. Jeśli wszystko pójdzie sprawnie, to wkrótce na mapie pojawią się kolejne punkty – zapewnia Przemysław Krawczyk.

Kolejny kontrakt na biogazownię

REKLAMA

Firma agriKomp Polska podpisała ostatnio kolejną umowę na realizację biogazowni rolniczej. Instalacja o mocy do 0,5 MW powstanie w powiecie kościerskim w województwie pomorskim. Jest to już trzecia umowa zawarta z tym samym inwestorem. Pierwszy wspólny projekt dotyczył budowy biogazowni o mocy 330 kW i został zrealizowany w 2018 roku.

Koszt nowej inwestycji ma wynieść prawie 15,5 mln zł, a całość prac budowlanych powinna zakończyć się w sierpniu przyszłego roku. Nowa biogazownia powstanie przy fermie trzody chlewnej, a 90 proc. biogazu będzie powstawało z gnojowicy świńskiej. Ponadto planuje się wykorzystanie innych odpadów pochodzenia rolniczego, w tym kiszonki z kukurydzy, która zapewni odpowiednią stabilizację procesu fermentacji. Właściwie dobrany wsad pozwoli na roczny uzysk biogazu na poziomie 1 950 000 m3.

Dzięki pracy instalacji w wysokosprawnej kogeneracji ferma inwestora będzie wykorzystywała na swoje potrzeby zarówno wytwarzaną energię elektryczną, jak i energię cieplną przekazywaną do ogrzewania budynków. Nadwyżka wytwarzanej energii elektrycznej sprzedana zostanie do sieci, stanowiąc dla inwestora stabilne źródło dochodu.

W pierwszych kwartałach 2022 roku agriKomp Polska ukończył kilka inwestycji, m.in. zakończono budowę biogazowni w województwie pomorskim o mocy 999 kW, która współfinansowana była przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

Do końca 2022 roku agriKomp ma uruchomić kolejne cztery instalacje, a następna powstanie na początku nowego roku. Te biogazownie będą wykorzystywać szeroki wachlarz substratów: od odchodów zwierzęcych przez biomasę roślinną po osady z ubojni i inne. 

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.