Spółka z NewConnect postawi biogazownię za 15,5 mln zł

Spółka z NewConnect postawi biogazownię za 15,5 mln zł
Zbigniew Lizoń

Notowana na NewConnect spółka Global Hydrogen podpisała umowę na kompleksowe wykonanie biogazowni rolniczej. Projekt będzie realizowany w oparciu o opatentowaną technologię SMBP.

Projekt biogazowni o docelowej mocy 1 MW w miejscowości Markowice w województwie kujawsko-pomorskim przewiduje inwestycję w formule zaprojektuj i wybuduj, która oznacza wykonanie całości prac we wszystkich branżach.

Projekt będzie realizowany z wykorzystaniem opatentowanej technologii mieszania reaktora biogazowni Self Mixing Biogas Plant, na którą wyłączną, pełną i nieograniczoną terytorialnie licencję do wykorzystania wynalazku posiada Turbo Green Electric – spółka zależna Global Hydrogen.

REKLAMA

Wykonanie projektu budowlanego wraz z wymaganą dokumentacją do wniosku o pozwolenie na budowę ma zostać zrealizowane do końca sierpnia br., a całkowita realizacja, według uzgodnionego harmonogramu, ma nastąpić do końca 2024 roku.

Global Hydrogen kieruje swoją ofertę głównie do przedsiębiorstw z sektora rolno-spożywczego oraz gospodarstw rolnych, a w tym roku zamierza wprowadzić na rynek modułowe mikrobiogazownie.

REKLAMA

– Sukcesywnie realizujemy nasze wcześniejsze założenia dotyczące rozwoju spółki w zakresie realizacji projektów biogazowni, a następny etap to mikrobiogazownie, które docelowo będą produktem masowym. Podpisana na 15,5 mln zł umowa na kompleksowe wykonanie biogazowni da nam możliwość zaprezentowania potencjalnym kontrahentom naszych innowacyjnych rozwiązań, co powinno przełożyć się na kolejne zamówienia i mieć bezpośrednio wpływ na wyniki finansowe spółki. Wkrótce planujemy opublikować strategię Global Hydrogen na najbliższe lata – mówi Zbigniew Lizoń, prezes zarządu Global Hydrogen.

Global Hydrogen przywołuje dane z raportu „Biogaz w Polsce – raport 2022” przygotowanego przez ekspertów NCBiR, PFR i Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, z którego wynika, że w Polsce działa obecnie około 130 biogazowni rolniczych z zainstalowaną mocą elektryczną na poziomie 125 MW. Tymczasem w Niemczech działa około 9 tys. biogazowni z zainstalowaną mocą około 6 GW.

Spółka zaznacza, że Polska ma przy tym o około 1,5 mln hektarów większą od Niemiec powierzchnię wykorzystywaną rolniczo, jak również bardzo rozwinięty sektor przetwórstwa rolno-spożywczego produkującego ogromną ilość bioodpadów.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.