Orlen uruchomi produkcję biopaliw

Orlen uruchomi produkcję biopaliw
Orlen

Orlen Południe podpisał umowę na budowę tłoczni oleju w Kętrzynie w województwie warmińsko-mazurskim. Zakład będzie przerabiał 500 tys. ton rzepaku rocznie, co oznacza, że będzie w stanie zagospodarować aż 1/7 krajowej produkcji tego surowca.

Całkowity koszt budowy tłoczni w Kętrzynie wyniesie, według szacunków Orlenu, około 850 mln złotych. Budowa zakładu rozpocznie się w pierwszej połowie 2024 r., a jej zakończenie planowane jest do połowy 2026 r.

W skład kompleksu oprócz samej tłoczni wejdą węzły technologiczne związane z przyjęciem surowców i ekspedycją produktów, magazynowaniem surowców i produktów, tłoczeniem i ekstrakcją, produkcją pary technologicznej oraz oczyszczaniem ścieków. Wykonawcą inwestycji będzie konsorcjum firm: Polimex Mostostal SA oraz AB Industry SA.

REKLAMA

Produkcja 200 tys. ton oleju

Orlen zakłada, że instalacja będzie wytwarzać 200 tys. ton oleju rocznie i zapewni spółce Orlen Południe pełną kontrolę nad jakością finalnego produktu. Aby wyprodukować taką ilość oleju, tłocznia będzie zużywać około 500 tys. ton rzepaku. Spółka chce go pozyskiwać w pierwszej kolejności od polskich producentów rolnych. Krajowe zbiory rzepaku w 2022 r. wyniosły 3,6 mln tony.

Sama tłocznia to ponad 100 nowych miejsc pracy, a funkcjonowanie zakładu stworzy popyt na dodatkowe usługi, które mogą być świadczone przez lokalnych przedsiębiorców.

Parametry produkowanego oleju mają pozwolić na jego wykorzystanie w instalacjach w Grupie Orlen. Głównym odbiorcą będzie Orlen Południe, który wytwarza biodiesel w swoim zakładzie w Trzebini.

REKLAMA

Tłocznia w Kętrzynie będzie kolejną inwestycją, która wzmocni współpracę Grupy Orlen z polskimi rolnikami. W rafinerii w Jedliczu powstaje instalacja do produkcji bioetanolu II generacji, pierwsza w Polsce i druga tego typu w Europie. Jej roczna wydajność wyniesie 25 tys. ton bioetanolu, który będzie produkowany z surowców niespożywczych, przede wszystkim słomy. Roczne zapotrzebowanie instalacji na ten surowiec, który będzie pozyskiwany od polskich rolników, wyniesie 150 tys. ton.

Jak podkreśla Orlen, biokomponenty dodawane do benzyny i oleju napędowego pozwalają ograniczyć zapotrzebowanie na ropę naftową, a tym samym wspierają niezależność energetyczną i zwiększają dywersyfikację źródeł pozyskania surowców do produkcji paliw. Ważny jest również efekt środowiskowy – biokomponenty powstają z odnawialnych surowców rolniczych albo umożliwiają zagospodarowanie odpadów, takich jak oleje posmażalnicze.

Biopaliwa i biogaz

Strategia ORLEN2030 przewiduje, że do końca dekady wykorzystanie biododatków w Grupie Orlen wyniesie około 3 mln ton rocznie. Na osiągnięcie tego celu koncern zamierza przeznaczyć ponad 15 mld zł. Uzupełnieniem biopaliw będzie biogaz i wytwarzany z niego biometan, które mogą stanowić surowiec do produkcji biopaliw, ale także być wykorzystywane jako samodzielne paliwo, zastępujące gaz ziemny. Do 2030 r. Grupa Orlen zamierza uzyskać zdolność produkcji 1 mld m3 biogazu rocznie, dzięki inwestycjom za około 10 mld zł.

W 2021 r. Orlen Południe w zakładzie w Trzebini uruchomił pierwszą w Polsce i największą w Europie instalację do produkcji ekologicznego glikolu propylenowego. Spółka zainwestowała również w pilotażową instalację do produkcji kwasu mlekowego wytwarzanego przy użyciu mikroorganizmów. Ponadto spółka zaangażowała się w rozwój technologii wodorowej. W czerwcu 2022 r. w zakładzie w Trzebini uruchomiony został pierwszy hub wodorowy w Polsce, z którego realizowane są dostawy paliwa wodorowego do tankowania autobusów krakowskiej komunikacji miejskiej.

Mamy ambitną strategię rozwoju produkcji biopaliw, która zapewni Grupie Orlen pozycję regionalnego lidera w tym segmencie. W tym celu inwestujemy w rafinerie w Trzebini, Jedliczu, Płocku oraz Gdańsku, a naszym najnowszym przedsięwzięciem jest budowa własnej tłoczni oleju rzepakowego w Kętrzynie. Zakład będzie przerabiał 500 tys. ton rzepaku rocznie, co oznacza, że będzie w stanie zagospodarować aż 1/7 krajowej produkcji tego surowca. Realizując swoje cele biznesowe, Orlen tworzy warunki do długofalowej współpracy z polskimi rolnikami, które zagwarantują im stały odbiór wytwarzanych przez nich produktów. W to założenie wpisuje się również budowana już w Jedliczu instalacja do produkcji bioetanolu II generacji, która co roku będzie zużywać 150 tys. ton słomy od lokalnych producentów rolnych – mówi Daniel Obajtek, prezes Orlenu.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.