Rząd przygotował nowelizację ustawy o OZE z myślą o biogazowniach

Rząd przygotował nowelizację ustawy o OZE z myślą o biogazowniach
European Biogas Association press

Według „Rzeczpospolitej” rząd opracował projekt nowelizacji ustawy o OZE, która wprowadza dodatkowy obowiązek umorzenia świadectw pochodzenia energii z biogazowni rolniczych. 

„Rzeczpospolita” przypomina, że wobec nadwyżki na rynku zielonych certyfikatów i spadku ich rynkowej ceny, wielu operatorów z kilkudziesięciu działających w Polsce biogazowni rolniczych znalazło się na skraju bankructwa.

Nowy projekt nowelizacji ustawy o OZE ma wprowadzić dodatkowy obowiązek zakupu zielonych certyfikatów z biogazowni rolniczych. Miałby on wejść w życie od przyszłego roku i miałyby nim zostać objęte biogazownie rolnicze uruchomione do końca czerwca br.

REKLAMA

„RZ” podaje, że dodatkowy obowiązek umorzenia certyfikatów z biogazowni rolniczych miałby wynieść 1 proc., „a pozostałe 19 proc. z innych instalacji OZE”.  – Rząd, dokonując takiego rozdziału, utrzymał 20-proc. próg dopiero od 2017 r. W 2016 r. ma jeszcze obowiązywać 15-proc. Dlatego te proporcje wyniosą 0,6 proc. dla biogazu i 14,4 proc. dla innych technologii – informuje „Rzeczpospolita”.

REKLAMA

Sylwia Koch-Kopyszko, prezes Unii Producentów i Pracodawców Przemysłu Biogazowego (UPEBI) pozytywnie ocenia na łamach „RZ” proponowane zmiany i przypomina, że minister energii chce, by do 2025 r. powstało 1–1,5 tys. instalacji, z czego gotowych do uruchomienia ma być około 500 projektów, których realizację wstrzymano z powodu braku stabilnych i przewidywalnych regulacji.

Z kolei Michał Ćwil z Polskiej Izby Energetyki Odnawialnej i Rozproszonej (PIGEOR) proponuje wydzielenie w nowym systemie wsparcia dla OZE, który zastąpi zielone certyfikaty, oddzielnych koszyków technologicznych w aukcjach.  

Link do artykułu w „Rzeczpospolitej”

gramwzielone.pl