Aukcje dla OZE znowu bez rozstrzygnięcia

Aukcje dla OZE znowu bez rozstrzygnięcia
Fot. Gramwzielone.pl (C)

Kolejne aukcje, które Urząd Regulacji Energetyki przeprowadził w tym tygodniu, nie zostały rozstrzygnięte. Tym razem przejściem do sytemu aukcyjnego nie byli zainteresowani właściciele instalacji biogazowych i biomasowych o jednostkowej mocy do 1 MW.

Urząd Regulacji Energetyki przeprowadził już wszystkie zaplanowane na ten rok aukcje dla istniejących instalacji OZE, których właściciele, wygrywając aukcję, mieli uzyskać gwarancje sprzedaży energii w nowym mechanizmie rozliczeń.

Podobnie jak w przypadku pierwszych trzech aukcji, które URE przeprowadził w dniach 17, 18 i 19 października, także w aukcjach przeprowadzonych w tym tygodniu, w dniach 24 i 25 października, do nowego systemu wsparcia nie zakwalifikowano żadnych instalacji.

REKLAMA

W czwartej tegorocznej aukcji „migracyjnej”, oznaczonej jako AZ/4/2018, która odbyła się 24 października, wystartować mogli wytwórcy energii elektrycznej w instalacjach istniejących o mocy zainstalowanej elektrycznej nie większej niż 1 MW – wykorzystujących wyłącznie biogaz rolniczy do wytwarzania energii elektrycznej. Maksymalna ilość i wartość energii elektrycznej, która mogła zostać sprzedana w drodze aukcji, to 1 149 296 MWh oraz 655 098 834 zł.

Piąta aukcja AZ/5/2018, przeprowadzona 25 października, była przeznaczona dla wytwórców energii elektrycznej w instalacjach istniejących o mocy zainstalowanej elektrycznej nie większej niż 1 MW – wykorzystujących wyłącznie biogaz pozyskany ze składowisk odpadów; wykorzystujących wyłącznie biogaz pozyskany z oczyszczalni ścieków; wykorzystujących wyłącznie biogaz inny niż pozyskany ze składowisk odpadów i oczyszczalni ścieków; stanowiących dedykowane instalacje spalania biomasy, w tym w wysokosprawnej kogeneracji; stanowiących układy hybrydowe, w tym w wysokosprawnej kogeneracji; stanowiących instalacje termicznego przekształcania odpadów, w tym w wysokosprawnej kogeneracji; a także stanowiących dedykowane instalacje spalania wielopaliwowego. W tej aukcji udostępniono do sprzedaży energię w ilości 915 336 MWh i o wartości 512 588 160 zł.

REKLAMA

Urząd Regulacji Energetyki informuje, że aukcje, które przeprowadzono w tym tygodniu, nie zostały rozstrzygnięte z powodu niezłożenia wymaganej liczby ofert, spełniających warunki określone w przepisach ustawy o odnawialnych źródłach energii.

Zgodnie z art. 78 ust. 5 ustawy o odnawialnych źródłach energii, w przypadku, gdy w sesji danej aukcji zostaną złożone mniej niż 3 oferty, spełniające wymagania określone w  ustawie o OZE, aukcja nie zostanie przeprowadzona.

Więcej o efektach wcześniejszych aukcji migracyjnych, w których właściciele istniejących instalacji mogli uzyskać gwarancje sprzedaży energii w systemie aukcyjnym, w artykule: Brak zainteresowania pierwszymi tegorocznymi aukcjami dla OZE.

W przyszłym miesiącu Urząd Regulacji Energetyki przeprowadzi aukcje dla instalacji nowych. Więcej na ich temat w artykule: URE ogłosił kolejne aukcje.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.