Biomasa leśna wykluczona z OZE? Oceni unijny sąd

Biomasa leśna wykluczona z OZE? Oceni unijny sąd
Trybunał Sprawiedliwości UE. Foto. SkyNRG press

Do Trybunału Sprawiedliwości UE trafił wniosek o wykluczenie z definicji odnawialnego źródła energii biomasy drzewnej. To byłaby rewolucja w energetyce odnawialnej w UE, która w największym stopniu bazuje właśnie na takim surowcu.

Obecnie biomasa pochodzenia leśnego to w Unii Europejskiej największe odnawialne źródło energii elektrycznej, cieplnej i wykorzystywanej w transporcie, odpowiadające za około 60 proc. unijnego miksu zielonej energii.

Tymczasem, jak podaje serwis „Euractiv”, do Trybunału Sprawiedliwości UE w Luksemburgu trafił wniosek złożony przez grupę osób i organizacji pozarządowych o usunięcie biomasy pochodzenia leśnego z grupy źródeł uznawanych za odnawialne.

REKLAMA

Autorzy wniosku argumentują, że Unia Europejska zalicza taką biomasę do źródeł odnawialnych, nie licząc się z faktem, iż wycinanie lasów stoi wbrew walce z globalnym ociepleniem.

We wniosku podkreśla się, że spalanie biomasy leśnej jest niezgodne art. 191 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, zgodnie z którym polityka środowiskowa UE powinna przyczyniać się do ochrony i poprawy jakości środowiska i walki ze zmianami klimatu.  

Przeciwnicy spalania biomasy odrzucają przy tym jako nieskuteczne zapisy nowej dyrektywy o odnawialnych źródłach energii, zgodnie z którymi biomasa spalana w Europie ma pochodzić wyłącznie ze „zrównoważonych” upraw i które zakładają, że spalanie biomasy powoduje przynajmniej 80 proc. mniej emisji niż spalanie paliw kopalnych.

REKLAMA

Tymczasem Komisja Europejska szacuje, że wykorzystanie biomasy przez unijną energetykę wzrosło w latach 2005-2016 o 69 proc. i że będzie rosnąć nadal.

W Polsce spalanie biomasy odpowiada niemal za całość produkcji „zielonego” ciepła.

Według Głównego Urzędu Statystycznego, w 2016 roku w ciepłownictwie największy udział w wytwarzaniu energii z OZE miały biopaliwa stałe (95,67 proc.), następnie biogaz (4,21 proc.) i odpady komunalne (0,11 proc.).

W 2017 roku zużycie biomasy przez krajową energetykę cieplną odpowiadało wartości 33 571 663,6 GJ, co stanowiło 7,42 proc. paliw stosowanych ogółem w naszym ciepłownictwie.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.