Powstała biogazownia w fabryce lodów Algida w Baninie

Powstała biogazownia w fabryce lodów Algida w Baninie
Zorg Biogas press

{więcej}W znajdującej się w Baninie (woj. pomorskie) oczyszczalni ścieków działającej przy fabryce lodów Algida powstałą biogazownia, która zaspokoi zapotrzebowanie na energię zakładu i ograniczy ilość odpadów generowanych podczas produkcji. 

Inwestor, do którego należy marka Algida – koncern Unilever w fabryce w Baninie wybudował za 2 mln zł oczyszczalnię ścieków, przy której powstała instalacja biogazowa mająca za zadanie wykorzystanie odpadów generowanych w zakładzie. 

REKLAMA

Zastosowany w oczyszczalni ścieków system zbierania biometanu pozwoli na produkcję energii, która zaspokoi zapotrzebowanie na energię fabryki. Szacuje się, że w Baninie będzie produkowanych 500-900 m3 biogazu na dobę, co wystarczy na zaspokojenie potrzeb na gaz dla 25-tysięcznego miasta lub na produkowanie około 6 megawatogodzin energii elektrycznej na dobę. Nadmiar biogazu ma być sprzedawany. 

REKLAMA

Inwestycja została zrealizowana w ramach strategii Unilevera „zero landfill – zero odpadów przekazywanych na wysypiska”. W fabryce w Baninie Unilever w ubiegłym roku zredukował ilość odpadów w stosunku do 2010 roku o 60%, a zużycie wody spadło w tym czasie o 30% 
gramwzielone.pl