Hiszpania: rewolucja w zasadach sprzedaży energii elektrycznej

Hiszpania: rewolucja w zasadach sprzedaży energii elektrycznej
foto: RWE press

{więcej}Rewolucja na hiszpańskim rynku energii. Tamtejszy rząd podjął decyzję o wprowadzeniu nowego systemu sprzedaży energii elektrycznej dla gospodarstw domowych. Od początku kwietnia cena za kWh będzie ustalana z dnia na dzień, a odbiorcy będą mogli śledzić zmiany online. 

Jak informuje Informacyjna Agencja Radiowa, od kwietnia br. hiszpański rząd wprowadza nowe zasady sprzedaży energii elektrycznej dla gospodarstw domowych, które posiadają liczniki elektroniczne. Obecnie to około 10% rynku.
 
W nowym systemie cena energii elektrycznej będzie inna dla każdej godziny, a sprzedawcy będą zobowiązani do informowania o tym na swoich stronach internetowych z 24-godzinnym wyprzedzeniem. Odbiorcy wyposażeni w tradycyjne liczniki będą płacić za energię średnią cenę miesięczną.

W opinii hiszpańskiego rządu, nowy system sprzedaży energii pozwoli na zmniejszenie jej cen o co najmniej 5%. Innego zdania są organizacje konsumenckie, które ostrzegają, że energia będzie droższa, a nowy system jest sprzeczny z prawem – informuje IAR. 

REKLAMA

Zdaniem organizacji konsumenckich, nowe zasady sprzedaży energii dzielą odbiorców energii na uprzywilejowanych i pokrzywdzonych, a także nie powinny one wejść w życie do czasu, aż przedsiębiorstwa energetyczne nie wyposażą wszystkich klientów w liczniki elektroniczne.

REKLAMA

gramwzielone.pl