Jak radzić sobie z hałasem generowanym przez pompę ciepła?

Jak radzić sobie z hałasem generowanym przez pompę ciepła?
Nenad Stojkovic, flickr cc

Pompy ciepła, których coraz więcej pojawia się w polskich domach, są cenione nie tylko za relatywnie niskie koszty eksploatacji, ale także za wydajność ogrzewania. W cieszeniu się z zalet tego zielonego źródła ciepła przeszkadzać może jedno: hałas, który generuje. Jak sobie z nim radzić?

Pompy ciepła są obecnie jednym z najbardziej efektywnych i ekologicznych systemów ogrzewania – z tej prawdy zdaje sobie sprawę coraz większa liczba właścicieli domów. Pompa ciepła zamontowana w budynku nie powoduje żadnej emisji zanieczyszczeń powietrza, a stosunkowo niskie koszty eksploatacji, w tym ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej, oraz rządowe programy wsparcia zakupu i montażu sprawiają, że właściciele domów chętnie inwestują w te urządzenia. Cały rynek pomp ciepła w 2022 r. wzrósł o 120%, a pomp ciepła do ogrzewania budynków o 130%. W 2022 r. niemal co trzecie urządzenie w ogólnej liczbie sprzedanych urządzeń do ogrzewania pomieszczeń w Polsce w 2022 r. było pompą ciepła.

Dzięki skuteczności pomp ciepła coraz więcej osób w Polsce decyduje się na ich montaż – zarówno w domach nowo budowanych, jak i istniejących modernizowanych – przyznaje Mateusz Matyjaszczyk z działu wsparcia technicznego pomp ciepła Sunprofi.

REKLAMA

Jednak w pełnym docenieniu przez użytkowników niższych rachunków za ciepło – właśnie dzięki inwestycji w pompę ciepła – przeszkadzać może jedno: generowany przez nią hałas. To jeden z największych minusów powietrznych pomp ciepła i powód do narzekań wielu właścicieli tych urządzeń.

O co tyle hałasu

Hałas to pojęcie dość szerokie w przypadku funkcjonowania pomp i trzeba tu rozróżnić dwa elementy: moc akustyczną (poziom hałasu generowany przez urządzenie) i ciśnienie akustyczne (poziom hałasu mierzony w pewnej odległości od urządzenia). – Wzrost o 3-4 dB to dwa razy głośniejszy hałas, a norma hałasu w zabudowie jednorodzinnej w ciągu dnia wynosi 50 dB – przypomina Anna Kotarska Product Owner z E.ON Foton S.A. – Dla przykładu 20 dB oznacza szept, 40 dB to cicha muzyka, a przeciętny dom generuje hałas na poziomie 50 dB – dodaje.

W Polsce graniczne wartości emisji hałasu reguluje Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 1 października 2012 r. (DzU 2012 nr 0, poz. 1109, 2012.10.23). Zgodnie z przepisami w nocy ograniczenie hałasu w przypadku zabudowy mieszkalnej wynosi 40 dB. Jak zaznaczają eksperci PORT PC w publikacji „Ograniczanie hałasu w instalacjach z pompami ciepła”, obecnie – z powodu coraz mniejszych odstępów między budynkami – trudno jest spełnić wymagania istniejących przepisów i rozporządzeń w zakresie ochrony przed hałasem.

Jaki hałas generują pompy ciepła? – Pompy w naszym asortymencie generują ciśnienie akustyczne na poziomie 38 dB. Są to pompy typu powietrze-woda, w których podczas odzyskiwania ciepła z powietrza włączany jest wentylator. To on jest głównym źródłem ewentualnego dźwięku – zauważa Anna Kotarska.

Wszystkie pompy ciepła powietrzne emitują jakiś poziom dźwięków w zależności od wielkości jednostki i technologii pompy – zauważa Roman Krawczyk, pełnomocnik zarządu beeIN ds. rozwoju dystrybucji pomp ciepła. Warto jednak podkreślić, że nie wszystkie pompy generują taki sam poziom hałasu. – Niektóre typy pomp ciepła, takie jak pompy powietrzne, są bardziej hałaśliwe niż inne – np. pompy gruntowe – uważa Mateusz Matyjaszczyk z działu wsparcia technicznego pomp ciepła Sunprofi.

Jakie czynniki są odpowiedzialne za hałas wywoływany przez pompę ciepła? Nie chodzi tu tylko o wspomniany wentylator, ale i inne wibrujące części: sprężarki i układy chłodzenia.

Powodem nadmiernego hałasu może być również to, że pompa została źle zamontowana – takie urządzenie nie jest odpowiednio wyciszone – podkreśla Mariusz Jaruga, specjalista ds. technicznych Sunprofi.

Uwaga na sąsiada

Zdaniem Roman Krawczyka z beeIN bardzo istotne jest umiejscowienie pompy ciepła oraz akustyka otoczenia, która może tłumić bądź potęgować emitowany przez pompę dźwięk.

REKLAMA

Umiejscowienie jednostki tak, aby była mniej słyszalna dla mieszkańców ma spore znaczenie, dlatego np. nie należy montować jej bezpośrednio pod oknem sypialni – podpowiada Michał Folta, starszy specjalista ds. pomp ciepła Columbus Energy. Branżowi eksperci PORT PC zalecają ustawianie pompy ciepła typu powietrze-woda wylotem powietrza skierowanym w sposób najmniej uciążliwy dla otocznia np. od strony ulicy, gdyż w sąsiednich budynkach pomieszczenia wymagające ochrony przed hałasem rzadko są zwrócone w kierunku ulicy.

Anna Kotarska z E.ON Foton S.A. jest zdania, że najdogodniejsze miejsce do zainstalowania pompy, pozwalające np. na skierowanie wentylatora w innym kierunku niż „bezpośrednio na sąsiada” (największy hałas generowany jest od przodu pompy ciepła) powinien wskazać ekspert, u którego zaopatrujemy się w urządzenie i usługę montażu. Projektując instalację pompy warto wybierać te otaczające powierzchnie, które mają zdolność do absorbowania dźwięku. A zatem powinno zalecać się ustawianie pompy ciepła na powierzchni trawiastej zamiast na zamkniętej powierzchni betonowej. Z całą pewnością warto unikać ustawiania pompy ciepła na podłożu o powierzchni odbijającej hałas.

Kolejnym czynnikiem, o którym warto wspomnieć w kontekście hałasu, jest konserwacja pompy. – Stare i nieodpowiednio konserwowane pompy ciepła są bardziej narażone na hałas – odpowiednie wsparcie serwisowe to podstawa – uważa specjalista Sunprofi.

Mądry wybór

Pierwszym krokiem, który może nas ustrzec przed hałaśliwą pompą, jest odpowiedni dobór urządzenia. – Przy zakupie urządzenia powinniśmy zwrócić uwagę na kartę katalogową, gdzie jest informacja o ciśnieniu akustycznym w danej odległości od urządzenia (np. 1 lub 2 metry). Warto zadbać, by było ono możliwie jak najniższe – rekomenduje Michał Folta z Columbus Energy. – Urządzenia wyższej klasy, których np. obudowa jest wygłuszona, będą generowały mniej uciążliwy hałas – podkreśla specjalista.

Również Mateusz Matyjaszczyk z Sunprofi zaznacza, by stawiać na pompy lepszej jakości. – Warto wybierać modele o niskim poziomie hałasu od znanych producentów, którzy zajmują dobrą pozycję na rynku – chociażby takie pompy jak Aermec, Fox-Air, Hisense, Kaisai, LG – radzi ekspert. Warto też pamiętać, że część producentów dodatkowo wprowadza funkcję pracy w trybie obniżonego poziomu głośności bądź dodatkowe wygłuszenia w pompach ciepła przez modyfikowanie kształtu wentylatora.

Od mat do ekranów

A co jeśli pompę już mamy od kilku lat? Jesteśmy zadowoleni z jej działania, a jedynym elementem, który nam nie odpowiada, jest hałas?

Można próbować wygłuszyć urządzenie. – W razie potrzeby możemy zastosować dodatkowe wyciszenie, takie jak maty wygłuszające lub osłony akustyczne – podpowiada Mateusz Matyjaszczyk.

Ekspert Columbusa wspomina o tym, że aby ograniczyć hałas wynikający z wibracji obudowy, pompę można usadowić np. na wibroizolatorach. Pomogą one zminimalizować przekazywanie drgań generowanych przez urządzenie na elementy konstrukcyjne budynku.

Katarzyna Bielińska

katarzyna.bielinska@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.