Opolskie: 16 mln zł na efektywność energetyczną i OZE

Opolskie: 16 mln zł na efektywność energetyczną i OZE
Heliostar press

16 mln złto pula pieniędzy na pożyczki, po które mogą sięgać przedsiębiorcy z woj. opolskiego na inwestycje służące poprawie efektywności energetycznej firm. Pieniądze pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego (RPO WO) na lata 2014-2020. Przeznaczone są dla mikro, małych i średnich firm z regionu.

Wczoraj Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) podpisał w tej sprawie umowę z Fundacją Rozwoju Śląska (FRŚ) w Opolskim Centrum Rozwoju Gospodarki.

Fundacja Rozwoju Śląska pełniąc rolę pośrednika finansowego, będzie oferować opolskim firmom pożyczkę na inwestycje służące poprawie efektywności energetycznej. Przedsiębiorcy mogą dostać na ten cel finansowanie w kwocie ponad 1,3 mln zł, które należy spłacić maksymalnie w ciągu 10 lat. Okres karencji może wynieść nawet 12 miesięcy.

REKLAMA

Jak informuje Fundacja, pożyczkę można przeznaczyć na projekty dotyczące zastosowania energooszczędnych rozwiązań w przedsiębiorstwach, głębokiej modernizacji energetycznej budynków czy wykorzystania technologii odnawialnych źródeł energii. Warunkiem otrzymania wsparcia dla takich inwestycji jest przeprowadzenie audytu energetycznego, który jest elementem każdego projektu.

REKLAMA

Będzie to już kolejna pula unijnych pieniędzy na pożyczki z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014-2020, którą w ofercie dla przedsiębiorców z regionu ma Fundacja Rozwoju Śląska. W ramach wcześniej podpisanych z BGK umów dotyczących pożyczek na nowe produkty i usługi dysponuje już łączną kwotą 46 mln zł, co wraz z wkładem własnym daje pulę  55,2 mln zł. 

– Do chwili obecnej udzieliliśmy już 21 małych i dużych pożyczek inwestycyjnych na kwotę ponad 4 milionów złotychPożyczki cieszą się dużym powodzeniem wśród przedsiębiorców. Zdecydowana większość z nich udzielana jest z zerowym oprocentowaniem w ramach pomocy de minimis – informuje prezes Fundacji Rozwoju Śląska Arnold Czech.

Fundacja Rozwoju Śląska zapewnia, że już wkrótce, w związku z rozstrzygniętym przez BGK kolejnym przetargiem, będzie również dysponować pieniędzmi na pożyczki na inwestycje termomodernizacyjne dla spółdzielni mieszkaniowych i wspólnot mieszkaniowych. 

red. gramwzielone.pl