Ilu Polaków nie stać na ogrzanie domu? Wyniki badań Eurostatu

Ilu Polaków nie stać na ogrzanie domu? Wyniki badań Eurostatu
Kari Söderholm / flickr cc

Unijna agencja statystyczna Eurostat opublikowała wyniki badania, które ma pokazać, jaki odsetek gospodarstw domowych w poszczególnych krajach Unii Europejskiej nie stać na odpowiednie dogrzanie domów.

W badaniu Eurostatu za rok 2016 w naszym kraju 7,1 proc. gospodarstw domowych stwierdziło, że nie stać ich na pokrycie kosztów ogrzewania swoich mieszkań. To poziom niższy od średniej unijnej, która wyniosła za tamten rok 8,7 proc.

Wynik Polski znacząco różni się od zanotowanego w analogicznych badaniach przeprowadzonych 10 lat temu. Wówczas aż 28,4 proc. ankietowanych miało uznać, że nie stać ich na ogrzanie domów. Od tamtego czasu wyniki kolejnych badań Eurostatu pokazują jednak systematyczny spadek liczby mieszkańców naszego kraju, którzy sygnalizują problemy w tym zakresie.

REKLAMA

Jak wynika z ostatniego badania Eurostatu, w roku 2016 najwięcej gospodarstw domowych, które nie były w stanie pokryć kosztów ogrzewania, odnotowano w Bułgarii (39,2 proc.). W tym przypadku jednak również odnotowano duży spadek w stosunku do badania z roku 2006, kiedy aż 69,5 proc. Bułgarów miało udzielić takiej odpowiedzi.

REKLAMA

W badaniu za rok 2016 problemy w tym kontekście sygnalizowało też ponad 25 proc. Greków i Litwinów, ponad 20 proc. Cypryjczyków i Portugalczyków, a także ponad 15 proc. Włochów.

Najmniejszy odsetek gospodarstw domowych w UE mających problem z pokryciem kosztów ogrzewania występował w Finlandii, Luksemburgu, Szwecji, Holandii, Austrii, Estonii, Danii, Niemczech, Czechach, Słowenii i Belgii. W tych krajach trudności w zakresie wydatków na ogrzewanie zadeklarowało mniej niż 5 proc. mieszkańców.

W ostatnich latach średnia w Unii Europejskiej oscylowała wokół poziomu 9-10 proc.

Szczegółowe wyniki badań Eustostatu z lat 2006-2016 są dostępne pod tym linkiem.

red. gramwzielone.pl