Ponad 7 mln zł na termomodernizację bloków

Ponad 7 mln zł na termomodernizację bloków
faxepl, flickr cc

Gruntowna termomodernizacja oznacza duże oszczędności energii cieplnej i elektrycznej, a co za tym idzie zmniejszenie rachunków. Takie mają być efekty termomodernizacji bloków w Szczecinie i Nowym Dworze Gdańskim, która zostanie wykonana dzięki dofinansowaniu przekazanemu przez NFOŚiGW.

Termomodernizacja budynków mieszkalnych na osiedlach w obu miastach będzie możliwa za sprawą przekazanych przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej środków europejskich z działania 1.3.2 „Wspieranie efektywności energetycznej w sektorze mieszkaniowym” z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

Przedsięwzięcie Kompleksowa modernizacja energetyczna budynków Wspólnot Mieszkaniowych Paproci 1-12 – Ziemowita 8, 9, Cienista 16, 17, Papieża Jana Pawła II 21 OF, Bolesława Krzywoustego 65 OF ze Szczecina” będzie realizowane przez szczecińską Wspólnotę Mieszkaniową „Paprotka”, która jest beneficjentem niskooprocentowanej pożyczki w wysokości 2,176 mln zł ze środków POIiŚ, co zostało potwierdzone podpisaniem umowy w siedzibie Narodowego Funduszu.

REKLAMA

W ramach inwestycji przewidziano realizację do końca lipca 2019 r. kompleksowej termomodernizacji budynków wielorodzinnych, w tym ocieplenie przegród, wymianę stolarki, wykonanie dokumentacji oraz audyty energetyczne. Całkowity koszt działań przewidzianych w projekcie zamknie się w kwocie 3,14 mln zł.

Oczekiwane oszczędności i zyski środowiskowe po zakończeniu prac to przed wszystkim zmniejszenie zużycia energii pierwotnej (6 194,29 GJ/rok) oraz zmniejszenie zużycia energii końcowej (4 595,12 GJ/rok). Szacowany roczny spadek emisji gazów cieplarnianych CO2 został przewidziany na poziomie 412,85 Mg/rok. Ilość zaoszczędzonej energii elektrycznej oszacowano na 171,45 MWh/rok, zaś zaoszczędzonej energii cieplnej – na 3 947,90 GJ/rok.

– Najtrudniejsze było zebranie dokumentacji przed przystąpieniem do przedsięwzięcia. Jest to stary, ponad 100-letni zespół budynków i zorganizowanie audytu wewnętrznego, zewnętrznego i wentylacyjnego oraz inne obowiązki potrzebne do rozpoczęcia termomodernizacji zajęły nam prawie trzy lata. Jesteśmy prawdopodobnie pierwszą wspólnotą w Szczecinie, która starała się o takiego rodzaju dofinansowanie – komentuje Marzena Pabiszczak z Zarządu Wspólnoty Mieszkaniowej „Paprotka”.

REKLAMA

NFOŚiGW przekazał również dotację ze środków POIiŚ na projekt „Kompleksowa termomodernizacja budynków wielorodzinnych będących w zasobach SM Nowy Dwór Gdański z wykorzystaniem instalacji OZE oraz inteligentnego Systemu Zarządzania Energią”, który będzie prowadzony przez Spółdzielnię Mieszkaniową „Nowy Dwór Gdański”.

W wyniku podpisania umowy w siedzibie NFOŚiGW beneficjent otrzyma na ten cel 5,156 mln zł. Koszt całkowity przedsięwzięcia wyniesie 7,643 mln zł. W

W konsekwencji nastąpi kompleksowa termomodernizacja 14 budynków wielorodzinnych, w tym ocieplenie przegród, modernizacja systemu grzewczego z montażem pompy ciepła, modernizacja instalacji c.w.u. oraz systemu zarządzania energią.

Prace potrwają do kwietnia 2020 r. Po ich zakończeniu ma nastąpić zmniejszenie zużycia energii pierwotnej o 7 027,69 GJ/rok oraz redukcja emisji CO2 na poziomie 737,24 Mg/rok.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.