Ekologia i ekonomia, czyli energooszczędne oświetlenie w naszych domach

Ekologia i ekonomia, czyli energooszczędne oświetlenie w naszych domach

Modernizacja oświetlenia w domu może przynieść wymierne korzyści. Odczuje je przede wszystkim inwestor przy opłacaniu kolejnych rachunków za energię elektryczną. Z drugiej strony taka zmiana będzie miała również korzystne skutki dla środowiska. Zmniejszenie zużycia energii przekłada się bowiem na mniejszą emisję zanieczyszczeń. Zatem, kto jeszcze nie wymienił w swoim domu oświetlenia na energooszczędne, powinien to rozważyć w najbliższym czasie.

Za wymianą standardowych żarówek na energooszczędne przemawia wiele argumentów. Warto się z nimi zapoznać, bo korzyści z takiej zmiany są nie do przecenienia.

LED i ogrom zalet

REKLAMA

Już od jakiegoś czasu mówi się o licznych zaletach oświetlenia LED. Sceptycy podają przytaczane argumenty w wątpliwość, jednak dowody mówią same za siebie. Przy wymianie wszystkich żarówek w domu na LED można się spodziewać oszczędności na poziomie 80%. Zaletą takiego oświetlenia jest też trwałość. Wybierając wyłącznie żarówki LED dobrej jakości, możemy liczyć, że posłużą nam nawet 15 lat. Warto przekalkulować, ile w tym czasie musielibyśmy wymienić tradycyjnych żarówek. Odkładając zaoszczędzone w ten sposób pieniądze, można uzbierać sporą sumę.  

Pozostaje jeszcze aspekt ekologiczny, o którym wspomniano już powyżej. Niestety niewiele osób wie, że produkcja energii wiąże się z emisją do atmosfery dwutlenku węgla, tlenków azotu, odpowiedzialnego za powstawanie kwaśnych deszczy tlenku siarki, a także niebezpiecznych dla środowiska oraz ludzi metali ciężkich. Dlatego warto zadbać, by tej emisji było jak najmniej. Możemy to zrobić właśnie poprzez energooszczędne lampy Azzardo.com.pl. Im bardziej energooszczędne będzie oświetlenie, tym mniejsze jego negatywne oddziaływanie na środowisko.

Skąd biorą się wątpliwości?

Przeciwnicy takiego rozwiązania zauważają, że żarówki LED są droższe od żarowych. Kompleksowa wymiana oświetlenia w domu może zatem sporo kosztować. Rzeczywiście, za dobrej jakości żarówki LED będziemy musieli zapłacić więcej, jednak taki wydatek opłaca się z kilku powodów. Tu wymienimy jednak tylko, te, które wiążą się z najważniejszym dla wielu inwestorów aspektem ekonomicznym.

REKLAMA

Po pierwsze przy takich kalkulacjach należy wziąć pod uwagę, że żarówki LED mają znacznie dłuższą żywotność od żarówek tradycyjnych, a więc będzie to wyższy, ale jednorazowy koszt, konieczny do poniesienia na początku inwestycji. Warunkiem jest tutaj skorzystanie z produktów dobrej jakości, pochodzących od znanych i sprawdzonych producentów. LED, którego źródło nie jest znane, choć często wyraźnie tańszy, zazwyczaj nie spełnia oczekiwań inwestorów i stąd pewnie bierze się wiele wątpliwości. Dlatego decydując się na wymianę, warto już na początku postawić na produkty wyróżniające się na rynku dobrymi parametrami oferowane przez renomowanych producentów.

Po drugie, jeśli już dokonamy wymiany oświetlenia na energooszczędne, będziemy mogli co miesiąc odnotowywać spore oszczędności. Niższe rachunki za energię elektryczną przy takim samym, a czasem nawet lepszym standardzie oświetlenia w domu to spory atut. Warto w tym miejscu zwrócić uwagę, że w przeciętnym gospodarstwie domowym oświetlenie stanowi średnio 20% całego zużycia energii elektrycznej.

Aspekty wizualne

Oświetlenie LED to także szerokie spektrum możliwości w aranżacji wnętrz. Warto docenić jego znaczenie praktyczne oraz dekoracyjne. Funkcjonalność żarówek LED polega na tym, że doskonale wpisują się w pomieszczenia o różnorodnym przeznaczeniu. Dzięki temu, że emitowane przez nie światło może mieć szerokie spektrum barw, dają dużą swobodę w aranżowaniu pomieszczeń przy pomocy oświetlenia. Inwestor będzie mógł zatem zainstalować światło o barwie chłodnej w pomieszczeniach przeznaczonych do pracy i nauki oraz ciepłe, relaksujące światło we wnętrzach, które służą do odpoczynku oraz spotkań z rodziną i przyjaciółki. W praktyce światło o chłodnej, niebieskiej barwie dobrze sprawdza się w gabinecie oraz w pokoju dziecka na biurku, natomiast światło o barwie ciepłej najczęściej polecane jest do salonu i sypialni.

Dokonując wymiany oświetlenia, warto zwrócić uwagę na współczynnik oddawania barw, który w przypadku żarówek LED może wynosić od 80 CRI, co oznacza, że emitowane światło doskonale oddaje kolory oświetlanych przez nie przedmiotów. Dodatkowe udogodnienia, jak przyciemnianie światła, które sprzyja tworzeniu nastrojowej atmosfery we wnętrzu albo sterowanie oświetleniem za pomocą telefonu lub tabletu to kolejne zalety, które przemawiają do osób zainteresowanych nowoczesną technologią.

Jak widać, możliwości i zalet wynikających ze stosowania energooszczędnego oświetlenia jest naprawdę wiele. Pomimo wysokiego kosztu początkowego inwestycji (związanego z wymianą wszystkich żarówek w domu), możemy tu mówić o korzyściach ekonomicznych, ekologicznych oraz szerokich możliwościach aranżacyjnych we wnętrzu.


artykuł sponsorowany