III Polsko-Niemieckie Forum Energetyczne: OZE i smart grids to przyszłość

III Polsko-Niemieckie Forum Energetyczne: OZE i smart grids to przyszłość
woodleywonderworks, flickr cc-by-2.0

{więcej}Dwudniowe forum, ponad stu uczestników i modelowe ekologiczne miasto w tle. Polsko-niemiecka współpraca przypieczętowana już po raz trzeci ponadgranicznym spotkaniem.

III Polsko-Niemieckie Forum Energetyczne odbyło się w dniach 5-6 września 2012 roku w niemieckim mieście Ostritz, które słynie z unikalnego systemu wykorzystywania ekologicznych i odnawialnych źródeł energii. Tematem tegorocznej edycji były „Bezkonfliktowe opłacalne projekty OZE (odnawialne źródła energii) i ich wpływ na rozwój gmin. Porównanie sytuacji w Polsce i w Niemczech”.

– Takie spotkania są bardzo potrzebne. Wymieniamy doświadczenia, rozważamy nowe możliwości, dzielimy się innowacyjnymi pomysłami. W tym roku podsumowaliśmy na przykład pionierski projekt podręcznika dobrych praktyk w dziedzinie odnawialnych źródeł energii, który przygotowany jest przez Dolnośląską Fundację Rozwoju Regionalnego, Dreberis GmbH we współpracy z DBU. Podręcznik ten opiera się na doświadczeniach z Dolnego Śląska i Saksonii – relacjonuje Janisław Muszyński, prezes Dolnośląskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego i jeden z inicjatorów spotkań.

REKLAMA
REKLAMA

Uczestnicy dyskutowali m. in. na temat obszarów, w których energetyka, zarówno polska jak i niemiecka, wskazuje na potrzeby pomocy i wsparcia.  Ważnym tematem okazały się rozwiązania typu smart grids. W tym kontekście uczestnicy zastanawiali się, w jaki sposób inteligentne zarządzanie siecią wpłynie na energetykę oraz czy rozproszone źródła energii są efektywne. Rozmowy panelowe toczyły się także w dużej mierze wokół ciągle aktualnego i gorącego tematu biogazowni, których budowa bywa blokowana przez mieszkańców lub ekologów. – Najważniejszy w tego typu działaniach jest dialog. Dopiero, gdy uda się nakreślić pełen obraz i przedstawić konkretne korzyści płynące dla mieszkańców jest szansa na porozumienie – podkreśla Janisław Muszyński.

Dwudniowe spotkanie było także doskonałą okazją do dzielenia się doświadczeniami. Strona polska wskazywała Świdnicę, jako przykład miasta, w którym powstają superinteligentne budynki, natomiast strona niemiecka omawiała na przykładzie miasta Colditz wprowadzanie najnowszych technologii i źródeł odnawialnej energii, tak aby wiązało się to z konkretnym pożytkiem dla ludności. Forum otworzyli znamienici goście: Arkadiusz Roman, Radca Ambasady  RP w Berlinie oraz Matthias Rehm, Główny Specjalista ds. Ekonomicznych z Ambasady RFN w Warszawie. Patronat nad tym wydarzeniem objęły obydwie ambasady oraz m.in. Saksońskie Ministerstwo Ochrony Środowiska.

Organizatorzy Polsko-Niemieckiego Forum Energetycznego to Dreberis, niemiecka spółka zajmująca się doradztwem strategicznym, Dolnośląska Fundacja Rozwoju Regionalnego, która wspiera poprawę koniunktury regionalnej głównie poprzez tworzenie programów współdziałania dla podmiotów polskich i zagranicznych oraz Grupa EURENERGIO inicjująca ważne dla rozwoju cywilizacyjnego przedsięwzięcia i projekty w obszarze energetyki. Jak zapowiadają inicjatorzy spotkania trwają już przygotowania do organizacji kolejnego, czwartego, Forum w Ostritz, które planowane jest na 2013 rok.
materiał prasowy