Ruszył nabór wniosków w konkursie na dofinansowanie ekologicznego ogrzewania

Ruszył nabór wniosków w konkursie na dofinansowanie ekologicznego ogrzewania
foto: heliostar

{więcej}W tym tygodniu NFOŚiGW uruchomił nabór wniosków w ramach programu KAWKA, którego celem jest dofinansowanie efektywnego i ekologicznego ogrzewania w celu likwidacji tzw. niskiej emisji. 

Celem programu jest ograniczenie zanieczyszczenia powietrza wynikającego z tzw. niskiej emisji, będącej problemem wielu polskich miast. Niska emisja to zanieczyszczenia emitowane przez transport oraz domowe piece grzewcze. W miejscowościach cechujących się słabą wentylacją powietrza w jej efekcie często dochodzi do przekraczania dopuszczalnych norm zanieczyszczenia powietrza, co może prowadzić do chorób związanych z układem krążenia i oddychania. Program KAWKA będzie wspierał inwestycje w miastach powyżej 10 tys. mieszkańców, a także w mniejszych miejscowościach uzdrowiskowych. 

REKLAMA

Dofinansowanie w ramach programu KAWKA będzie udzielane w postaci bezzwrotnych pożyczek przyznawanych przez wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Kwota dofinansowania może wynieść nawet 90 proc. kosztów kwalifikowanych, w tym do 45 proc. kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia ze środków udostępnionych przez NFOŚiGW w formie dotacji.

REKLAMA

Środki z dofinansowania otrzymanego z programu KAWKA będzie można przeznaczyć m..in. na implementowanie systemów zarządzania transportem miejskim, zastosowanie kolektorów słonecznych, rozbudowę sieci ciepłowniczej i likwidację domowych kotłowni lub pieców węglowych.

Budżet I konkursu w ramach programu KAWKA, do którego nabór rozpoczął się w tym tygodniu i potrwa do 21 sierpnia 2013 roku, to 200 mln zł. 
gramwzielone.pl