Popularne systemy ogrzewania a komfort użytkowania

Popularne systemy ogrzewania a komfort użytkowania
foto: qmnonic, flickr cc-by-2.0

{więcej}Niskie koszty eksploatacji oraz najwyższa wydajność to hasła, którymi określane są niemal wszystkie nowoczesne systemy grzewcze. Jak więc wybrać te najbardziej korzystne? Przedstawiamy porównanie najczęściej stosowanych instalacji pod względem komfortu ich użytkowania.
 
W celu dostarczenia energii cieplnej do domu w kotłach spalane są zarówno ekogroszek, pellet, gaz ziemny, jak i olej opałowy. Każde z tych paliw charakteryzuje się jednak innymi właściwościami. Z tego powodu, proces wytwarzania energii grzewczej w urządzeniach różni się w zależności od wybranego rozwiązania, co może mieć znaczny wpływ na komfort użytkowania.    
 
Zanieczyszczone paliwa
 
Pellet i ekogroszek to jedne z najtańszych paliw na rynku. Jednak ich zastosowanie w systemach grzewczych wiąże się z niedogodnościami, pomijanymi na etapie podejmowania decyzji.
 
Pellet to paliwo stałe, występujące w postaci suchych trocin drewna. Często jednak, zwłaszcza w tańszych mieszankach, mogą się znaleźć zanieczyszczenia w postaci: klejów, kory, słomy, czy roślin energetycznych. Z tego względu, spalanie paliwa może wiązać się z nadmiernym tworzeniem popiołu, klinowaniem elementów kotła, blokowaniem mechanizmów czyszczących lub wyginaniem się korpusów palników. Wybór właściwej odmiany pelletu jest więc kluczowy dla uzyskania komfortu i bezpieczeństwa użytkowników.
 
Podobną ostrożnością należy się kierować decydując o kupnie ekogroszku. Paliwo to jest wytwarzane z węgla brunatnego lub kamiennego o niskiej zawartości substancji szkodliwych. Podobnie, jak w przypadku pelletu, sprzedawane mieszanki mogą zawierać zanieczyszczenia w postaci szkodliwego mułu lub miału węglowego. Dodatkowo, warto zwrócić uwagę na parametry takie jak wartość opałowa, zawartość siarki i popiołu oraz spiekalność. Użycie gorszej jakości ekogroszku może wiązać się z mniejszą wydajnością, a zatem wyższymi kosztami użytkowania i ryzykiem uszkodzenia kotła.
 
Ciągły nadzór
 
Jedną z najbardziej uciążliwych wad związanych z instalacjami wykorzystującymi pellet i ekogroszek jest obsługa. Użytkownik jest zmuszony do cyklicznego, własnoręcznego dostarczania paliwa do pieca oraz utrzymywania kotłowni w czystości. Co więcej, jest zobowiązany do dbania o uzupełnianie zapasów. Ich przechowywanie i spalanie powinno odbywać się w specjalnie przystosowanych pomieszczeniach: z odpowiednią wentylacją, nie zawierających wilgoci, usytuowanych w odpowiednim miejscu domu. Tylko w ten sposób właściciel zabezpieczy magazynowane paliwa przed utratą wartości opałowej i zyska gwarancję bezpieczeństwa mieszkańców.
 
Niestabilne ceny rynkowe
 
Łatwiejsze w obsłudze są systemy z olejem opałowym – jednym z produktów przerobu naftowego oraz te z gazem ziemnym – podłączanym z sieci gazociągu do domu. Wykorzystujące paliwa kotły są bezobsługowe, charakteryzują się niewielkimi rozmiarami i mogą być montowane w dowolnym miejscu w budynku. Jednak brak dostępu do gazociągu w rejonie zamieszkania lub wysokie koszty związane z podłączeniem do sieci mogą sprawić, że posiadanie systemu korzystającego z gazu ziemnego będzie niemożliwe. Najwyższą wydajność dla gazu ziemnego oraz oleju opałowego można uzyskać przy zastosowaniu stosunkowo drogich kotłów kondensacyjnych. Olej  wymaga również magazynowania w specjalnych zbiornikach w domu lub na dworze. W przypadku oleju opałowego oraz gazu, ważnym aspektem jest cena, która ulega zmianie w zależności od sytuacji na światowych rynkach paliw i zgodnie z tendencją rośnie z każdym rokiem.
 
Kompleksowe rozwiązanie
 
Pomimo stosunkowo krótkiej obecności na rynku, pompy ciepła stanowią atrakcyjną alternatywę dla wspomnianych rozwiązań grzewczych. Wynika to z ich licznych zalet, takich jak: niskie koszty ogrzewania, efektywność, komfort obsługi oraz praca w zgodzie ze środowiskiem naturalnym. Zastosowana w urządzeniach technologia pozwala bowiem na pobór i przetwarzanie energii zgromadzonej w otoczeniu – powietrzu, wodzie lub gruncie – i oddawanie jej do instalacji grzewczej.
 
Dzięki wykorzystaniu w pompach ciepła energii odnawialnej, można powiedzieć, że użytkownik staje się posiadaczem własnego, ekologicznego źródła ciepła. Wiąże się to z całkowitą niezależnością od zmiennych cen paliw kopalnych oraz ich dostępności. Co więcej, cały proces jest całkowicie bezobsługowy, a do prawidłowej pracy pomp ciepła wymagany jest jedynie prąd elektryczny – tłumaczy Rafał Magiera, ekspert pomp ciepła Sofath. 
 
Dodatkowo, wykonanie instalacji opartej na pompie ciepła porównywalne jest z kosztami związanymi z instalacją nowoczesnego kotła kondensacyjnego.
 
Komfort – czy warto?

REKLAMA

Przy decyzji o wyborze systemu grzewczego do domu warto, oprócz podstawowych parametrów grzewczych i finansowych, zastanowić się również nad właściwościami paliwa, które będzie zasilać urządzenia. Może się bowiem okazać, że wybrany system generuje niższe koszty, ale nieustanne dbanie o to, aby funkcjonował zgodnie z oczekiwaniami jest niezwykle uciążliwe. Poszukiwanie i koszt właściwej odmiany paliwa, jego magazynowanie oraz perspektywa zmieniających się cen na rynku to czynniki, które powodują, że warto postawić sobie pytanie: jak ważny jest dla nas komfort? 

www.sofath.pl

REKLAMA