Rekord sprawności monokrystalicznego modułu fotowoltaicznego

Rekord sprawności monokrystalicznego modułu fotowoltaicznego
Longi Solar

Chiński producent Longi Solar pochwalił się osiągnięciem rekordowej sprawności modułu fotowoltaicznego, który został wykonany w technologii monokrystalicznej, zaczynającej dominować na globalnym rynku PV nad modułami polikrystalicznymi.

Longi Solar poinformował, powołując się na badania wykonane przez TÜV Rheinland, że na dostarczonym przez niego monokrystalicznym module fotowoltaicznym zmierzono sprawność 22,38 proc., co jest światowym rekordem sprawności modułu wykonanego w tej technologii.

Chiński producent w ostatnich latach konsekwentnie poprawiał rekordy sprawności swoich modułów PV wykonanych w technologii monokrystalicznej.

REKLAMA

Dwa lata temu, na początku stycznia 2018 roku, Longi Solar informował o osiągnięciu sprawności rzędu 20,41 proc., w maju tego samego roku wynik poprawiono do 20,66 proc., a w listopadzie 2018 r. podniesiono rekordową sprawność do 20,83 proc.

REKLAMA

Natomiast pod koniec ubiegłego roku chiński producent informował o osiągnięciu sprawności rzędu 21,65 proc., a teraz, zaledwie miesiąc po ogłoszeniu tamtego wyniku, Longi informuje o poprawieniu rekordu aż o 1,23 pkt proc.

Obecnie sprawność seryjnie produkowanych modułów Longi wykonanych w technologii monokrystalicznej PERC, z ogniwami połówkowymi, najnowszej generacji Hi-MO 4m wynosi 19,3-19,4 proc. (sprawność stosowanych w nich ogniw przekracza 22 proc.). Nominalna moc tych modułów w wersji złożonej z 60 ogniw wynosi 360-370 Wp. Longi oferuje też wersję z większą liczbą 72 ogniw, których moc wynosi 430-440 Wp.

Tego rodzaju moduły chiński producent oferuje ponadto w wersji dwustronnej (bifacjalnej), umożliwiającej produkcję energii także z tylnej strony modułu, co dodatkowo zwiększa uzyski energii.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.