W woj. kujawsko-pomorskim powstaną instalacje PV za 90 mln zł

W woj. kujawsko-pomorskim powstaną instalacje PV za 90 mln zł
IBC Solar

Dzięki ostatniemu konkursowi na unijne dotacje na OZE z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na terenie tego województwa powstaną tysiące instalacji fotowoltaicznych. Fotowoltaika zmniejszy koszty funkcjonowania obiektów użyteczności publicznej, ale także wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych. 

Zarząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego w ubiegłym miesiącu zatwierdził listy ocenionych projektów złożonych w konkursie w ramach Działania 3.1 Wspieranie wytwarzania i dystrybucji energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych, Schemat: Mikroinstalacje, Schemat 1: Budynki mieszkalne i publiczne (z wyłączeniem infrastruktury opieki zdrowotnej), w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020.

W efekcie tego konkursu w gminach na terenie województwa kujawsko-pomorskiego zostaną zrealizowane inwestycje w odnawialne źródła energii  niemal wyłącznie będą to instalacje fotowoltaiczne – o łącznej wartość 89,86 mln zł. W tym wartość unijnych dotacji wynosi w sumie 39,65 mln zł.

REKLAMA

Wśród bezpośrednich beneficjentów dotacji są głównie gminy. Przykładem jest gmina Rypin, która otrzyma z Unii Europejskiej dotację w wysokości 721 tys. zł, przy czym całkowita wartość inwestycji wyniesie 1,442 mln zł. Za te pieniądze powstanie 11 instalacji fotowoltaicznych, które pojawią się na dachach urzędu gminy, placówek oświatowych oraz na terenie czterech stacji uzdatniania wody.


REKLAMA

– Obecnie głównym problemem jest ciągły wzrost zapotrzebowania na energię elektryczną oraz wzrost cen energii. Budowa instalacji fotowoltaicznych na terenie gminy do produkcji energii elektrycznej z energii słonecznej ma na celu częściowe pokrycie zapotrzebowanie na energię elektryczną zużywaną w tych obiektach i budynkach, co przełoży się na zmniejszenie poboru energii z sieci wytwarzanej w konwencjonalny sposób. Wyprodukowana energia będzie zużywana na własne potrzeby – informuje w komunikacie Gmina Rypin.

Maksymalna wysokość dotacji, które na montaż instalacji fotowoltaicznych otrzymają gminy z woj. kujawsko-pomorskiego, wynosi nawet po 1 mln zł. Dofinansowanie w takiej wysokości otrzymają m.in. gminy Zławieś Wielka, Choceń, Łubianka i Cekcyn. Projekty tych gmin zakładają zainwestowanie we własnej źródła PV nawet ponad 2 mln zł, a w przypadku gminy Choceń koszt inwestycji wyniesie nawet 2,48 mln zł.

Wśród beneficjentów są również wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe z województwa kujawsko-pomorskiego, które złożyły indywidualne wnioski o dofinansowanie.  

Unijna dotacja trafi m.in. do toruńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej Kopernik, która na montaż instalacji fotowoltaicznych na budynkach mieszkalnych otrzyma unijną dotację w wysokości niemal 660 tys. zł. Całkowity koszt inwestycji wyniesie 1,425 mln zł.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.