Energia z fotowoltaiki za 4 grosze za kWh

Energia z fotowoltaiki za 4 grosze za kWh
Enel

Kolejna aukcja dla inwestorów chcących postawić elektrownie fotowoltaiczne, którą przeprowadziły władze Arabii Saudyjskiej, skutkowała zawarciem umów na zakup energii po rekordowo niskich stawkach. Najniższa z nich to nowy rekord na globalnym rynku PV.

W wyniku ostatniej aukcji dla fotowoltaiki władze Arabii Saudyjskiej podpisały kolejne umowy na odbiór energii z inwestorami, którzy w wyniku dotychczas rozstrzygniętych postępowań mają wybudować elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy około 3,6 GW.

Jak informuje na swoich stronach rząd Arabii Saudyjskiej, najniższa stawka za energię przyjęta w najnowszych umowach na energię z fotowoltaiki wynosi tylko 10,4 USD/MWh, czyli jedynie ok. 40 PLN/MWh.

REKLAMA

W aukcji przeprowadzonej w Arabii Saudyjskiej przed rokiem, której efektem ma być budowa elektrowni fotowoltaicznych o łącznej mocy 1,47 GW, najniższe ceny energii, na etap 300 MW, wynoszące około 16 USD/MWh, czyli około 61 PLN/MWh, zgłosiło konsorcjum z udziałem francuskiej grupy energetycznej EDF i arabskiego funduszu Masdar.

Z kolei w aukcji rozstrzygniętej w ubiegłym roku przez władze Abu Dhabi, cenę wynoszącą zaledwie 13,5 USD/MWh (ok. 51 PLN/MWh) zgłosiło konsorcjum utworzone przez EDF i jednego z największych na świecie producentów modułów fotowoltaicznych – chińską firmę JinkoSolar.


W komunikacie na temat wyników ostatniej aukcji władze Arabii Saudyjskiej nie zawarły natomiast informacji o inwestorach, którym udało się zabezpieczyć gwarancje sprzedaży energii po zaoferowanej cenie.

Cel Arabii Saudyjskiej to zwiększenie udziału zielonej energii w krajowym miskie wytwarzania energii elektrycznej do 50 proc. do roku 2030. Resztę mają zapewniać elektrownie gazowe.

REKLAMA

Saudyjskie władze podkreślają w komunikacie na temat wyników ostatniej aukcji dla PV, że dzięki wdrożeniu zasady tzw. local content, czyli przyjęcia określonego udziału w inwestycjach komponentów wyprodukowanych na miejscu, transformacja w kierunku większego wykorzystania energii odnawialnej przełoży się również na rozwój gospodarczy.

O rekordowo niskich stawkach za energię z fotowoltaiki, które są zgłaszane w kolejnych aukcjach prowadzonych w Zatoce Perskiej i które wydają się być nieosiągalne w innych częściach świata, przesądzają nie tylko świetne warunki nasłonecznienia.

Nie bez znaczenia jest też dostęp do taniego kapitału, co pozwala obniżyć koszty inwestycyjne.

Ponadto w aukcjach inwestorzy mogą liczyć na niespotykane chociażby w aukcjach dprowadzonych w Europie, wynoszące aż 25 lat gwarancje sprzedaży energii – o 10 lat dłuższe od gwarancji sprzedaży energii choćby w polskim systemie aukcyjnym.

Najniższe ceny energii w aukcjach dla fotowoltaiki w Europie zostały odnotowane ostatnio w Hiszpanii. Średnia cena energii w skutecznie złożonych ofertach w przypadku fotowoltaiki sięgała tam 24,47 EUR/MWh, a najniższa cena wyniosła zaledwie 14,89 EUR/MWh, czyli licząc po obecnym kursie EUR/PLN – około 67,4 PLN/EUR.

W tej aukcji zastosowana została reguła tzw. pay-as-bid, zgodnie z którą inwestorzy, których projekty zostały objęte wsparciem, zyskali na 12 lat gwarantowany poziom przychodów ze sprzedaży energii zgodnie z zaoferowaną przez nich ceną.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.