Energa buduje kolejne farmy fotowoltaiczne

Energa buduje kolejne farmy fotowoltaiczne
Energa

Koncern energetyczny z grupy Orlen prowadzi budowę farmy fotowoltaicznej o mocy 20 MW i przygotowuje się do uruchomienia budowy kolejnych projektów PV, które posiadają gwarancje sprzedaży energii w systemie aukcyjnym.

Energa posiada na razie dwie operacyjne farmy fotowoltaiczne – w Gdańsku i Czernikowie pod Toruniem – które łącznie posiadają 5,4 MW mocy. Obie instalacje wytworzyły w ubiegłym roku około 5 GWh energii elektrycznej.

W trakcie budowy jest już dużo większa farma fotowoltaiczna, która powstaje w wielkopolskiej gminie Przykona i której mocy wyniesie 19,83 MW. Chodzi o projekt o nazwie Gryf, który jest realizowany na powierzchni 24 hektarów na terenie zdegradowanym przez działalność kopalni odkrywkowej. Ta inwestycja ma być gotowa na przełomie 2021 i 2022 r.

REKLAMA

Obecnie Energa rozpoczyna ponadto budowę pięciu mniejszych farm fotowoltaicznych o łącznej mocy niemal 5 MW. W przypadku dwóch projektów w Samolubiu w woj. warmińsko-mazurskim oraz po jednym w Przykonie (woj. wielkopolskie) i Czernikowie (woj. kujawsko-pomorskie) ich uruchomienie planowane jest na przyszły rok.

Piąta inwestycja o mocy 0,7 MW, zlokalizowana w Pierzchałach w woj. warmińsko-mazurskim, oczekuje na wydanie polecenia rozpoczęcia prac budowlanych, a jej uruchomienie planowane jest również na przyszły rok. 

Zarówno budowana obecnie farma fotowoltaiczna Gryf, jak też wspomniane mniejsze farmy fotowoltaiczne posiadają zabezpieczone gwarancje rozliczeń w systemie aukcyjnym. Dla projektów o mocy 5 MW Energa zabezpieczyła sprzedaż energii w ostatniej aukcji przeprowadzonej przez Urząd Regulacji Energetyki w czerwcu br.

REKLAMA

Na początku tego roku Energa informowała o planach budowy w ramach projektu o nazwie Mitra jeszcze większej farmy fotowoltaicznej, które moc docelowo mogłaby wynieść 100 MW.

Jak teraz przekazuje biuro prasowe Energii w odpowiedzi na pytanie portalu Gramwzielone.pl o ten projekt, Mitra znajduje się obecnie na etapie planistycznym i pozyskiwania decyzji administracyjnych. Prowadzone są prace zmierzające do uzyskania pozwolenia na budowę.

Portfel elektrowni fotowoltaicznych Energi mają zasilić ponadto inne inwestycje realizowane dzięki skutecznemu złożeniu ofert w aukcji, którą Urząd Regulacji Energetyki przeprowadził w czerwcu tego roku.

Chodzi o 54 projekty o łącznej mocy ok. 54 MW, które są realizowane w Borkach Wielbarskich w woj. warmińsko-mazurskim i wobec których Energa ma plany akwizycyjne.

Przejęcie będzie realizowane we współpracy ze spółką Agro Artim Elewatory Sp. z o.o. Zakładane jest sukcesywne nabywanie gotowych instalacji PV po ich wybudowaniu, a dokonanie ostatniego zakupu planuje się na 2023 rok.

Akwizycja ma objąć też zakup projektów o łącznej mocy 8 MW, które nie posiadają wsparcia w systemie aukcyjnym.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.