Ikea zbuduje dużą farmę fotowoltaiczną w Polsce

Ikea zbuduje dużą farmę fotowoltaiczną w Polsce
Ikea Industry Zbąszynek

Elektrownia fotowoltaiczna Ikei powstanie na terenie województwa lubuskiego i będzie zasilać znajdującą się tam fabrykę szwedzkiego koncernu. To jedna z większych tego typu inwestycji w Europie, w przypadku której energia będzie od razu konsumowana na miejscu przez odbiorcę.

Spółka Ikea Industry Zbąszynek oficjalnie rozpoczyna inwestycję, w wyniku której powstanie jedna z największych farm fotowoltaicznych w Polsce i w Europie dostarczająca energię nie do publicznej sieci, ale produkująca ją na użytek własny odbiorcy.

Inwestycja zostanie zrealizowana przy fabryce Ikei w gminie Zbąszynek położonej w pobliżu Świebodzina w województwie lubuskim.

REKLAMA

Na gruntach w Babimoście i Zbąszynku należących do firmy Ikea Industr,y będącej częścią grupy Inter Ikea, zainstalowanych zostanie 37 tys. paneli fotowoltaicznych o łącznej mocy 19 MW. Powierzchnia farmy odpowiadać będzie wielkości 6 sklepów Ikea.

Jak podkreśla szwedzki koncern, będzie to nie tylko jedna z największych farm fotowoltaicznych na użytek własny w Polsce, ale też jedna z największych tego typu instalacji na terenie fabryki w Europie.

Jak informuje Małgorzata Dobies-Turulska, prezes Ikea Industry Poland, proces przygotowania projektu – od jego ogłoszenia do rozpoczęcia budowy – trwał dwa lata. Tyle zajęło uzyskanie niezbędnych pozwoleń.

– Mamy nadzieję, że analogiczne prace będą mogły się rozpocząć już wkrótce w Zbąszynku i innych fabrykach Ikea w Polsce, ale tempo tych inwestycji jest zależne od procedur i czasu oczekiwania na zezwolenia – dodaje Małgorzata Dobies-Turulska.

Klimatyczne cele Ikei

Ikea podkreśla, że ta inwestycja wpisuje się w cel, jakim jest pozytywny bilans klimatyczny spółki do 2030 roku. Fabryki Ikea Industry już teraz są w czołówce redukcji emisji CO2 i wyznaczają sobie cel obniżenia emocji o 80 proc. do 2025 roku. Celem całej produkcji Ikei jest zmniejszenie śladu klimatycznego o 80 proc. do roku 2030.

Polska ma szczególne miejsce na globalnej mapie Ikei, będąc drugim co do wielkości krajem produkcyjnym dla marki. Rocznie prawie 20 proc. światowej produkcji dla Ikei pochodzi z naszego kraju. W przypadku mebli drewnianych produkowanych przez Ikea Industry proporcja ta wynosi do 50 proc. światowej produkcji.

REKLAMA

Ważnym elementem realizacji celów klimatycznych Ikei są inwestycje w odnawialne źródła energii. Dotychczas Grupa Ingka, odpowiadająca za sklepy Ikea, zainwestowała globalnie blisko 2,5 mld euro w zieloną energię. W 2021 roku grupa wydała ważne ogłoszenia o chęci przeznaczenia dodatkowych 4 mld euro na inwestycje w odnawialne źródeł energii na całym świecie.

Rynek polski w czołówce

Polska jest krajem, w którym Ikea w latach 2011–2016 zainwestowała blisko 1 mld złotych, stając się posiadaczem drugiego co do wielkości portfela OZE Ikei na świecie, zaraz po rynku amerykańskim. Łączna zainstalowana moc wiatraków, które szwedzki koncern ma w naszym kraju, wynosi prawie 178 MW.

W sumie 80 turbin na 6 farmach wiatrowych należących do firmy Ikea Retail Polska (część Grupy Ingka) produkuje około 400 GWh energii elektrycznej rocznie. To znacznie więcej niż zużycie energii przez Ikeę w sklepach, magazynach i centrach dystrybucyjnych w Polsce.

Szwedzka grupa instaluje też panele fotowoltaiczne na dachach swoich obiektów w naszym kraju.

Od kilku lat Ikea oferuje klientom odwiedzającym jej sklepy w Polsce zakup instalacji fotowoltaicznych, które montuje współpracująca ze szwedzkim koncernem firma (obecnie jest to E.ON Foton).

Ostatnio Ikea zaczęła oferować sprzedaż elektrowni fotowoltaicznych również w USA, gdzie panele fotowoltaiczne będą sprzedawane wraz z domowymi magazynami energii. Więcej na ten temat w artykule: Ikea będzie sprzedawać domowe instalacje solar+storage.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.