Niemcy: 35% więcej magazynów energii z dopłatą

Niemcy: 35% więcej magazynów energii z dopłatą
Fot. Die Sonne Speichern

Niemieckie stowarzyszenie branży fotowoltaicznej BSW Solar podało, że liczba domowych magazynów energii, których właściciele korzystają z dofinansowania udostępnianego przez niemiecki rząd, wzrosła w pierwszych siedmiu miesiącach br., w ujęciu rok do roku, o 35%.

BSM Solar podaje, że od uruchomienia programu dopłat do domowych magazynów energii w 2013 r., skorzystało z nich już ponad 12 tysięcy niemieckich gospodarstw domowych. Najwięcej magazynów energii, których zakup subsydiuje niemiecki rząd, powstaje w Bawarii i Badenii-Wirtembergii.

Dofinansowanie do zakupu domowych magazynów energii jest udzielane przez federalny bank KfW w postaci preferencyjnej pożyczki z opcją zwrotu 30% jej kosztów.

REKLAMA

Program dopłat do magazynów energii w Niemczech ma działać przynajmniej do końca br.

REKLAMA

Jako główny powód wzrostu zainteresowania magazynowaniem energii w Niemczech BSW Solar wskazuje duży spadek kosztów technologii, a także chęć zmniejszenia przez gospodarstwa domowe zależności od dostaw energii z sieci.

– Dla coraz większej grupy odbiorców magazynowanie staje się niezbędnym elementem zaopatrzenia w energię. Umożliwia to konsumowanie nadwyżek wyprodukowanej energii i zapewnia bezpieczeństwo dostaw oraz stabilne koszty energii – komentuje Carsten Körnig z BSW Solar i dodaje – Wszystko wskazuje, iż zapotrzebowanie na magazynowanie energii słonecznej zwielokrotni się w najbliższych latach.

BSW Solar szacuje łączną liczbę działający w Niemczech magazynów energii na 25 tysięcy, z czego 2/3 ma się znajdować w trzech landach: Bawarii, Badenii – Wirtembergii oraz Nadrenii Północnej – Wesfalii. 

Niemieckie stowarzyszenie branży solarnej zaznacza, że energia słoneczna z własnego dachu kosztuje tylko połowę tego, co energia od operatora. Większość energii z fotowoltaiki powstaje jednak w porze dnia, w której gospodarstwo domowe nie może jej skonsumować. To tworzy potrzebę na zmagazynowanie niewykorzystanej energii w celu zużycia jej w godzinach wieczornych, gdy system fotowoltaiczny już nie pracuje.

gramwzielone.pl