REKLAMA
 
REKLAMA

Ekonomiczna zmiana systemu PV w układ fotowoltaiczno-termiczny

Ekonomiczna zmiana systemu PV w układ fotowoltaiczno-termiczny
Pixabay

Koreańscy badacze znaleźli tańszą alternatywę dla drogich systemów PVT, dającą możliwość maksymalizacji wykorzystania potencjału dachów do produkcji energii.

Moduł fotowoltaiczno-termiczny (ang. photovoltaic–thermal, PVT) to nic innego jak urządzenie, które dzięki swojej budowie może jednocześnie wytwarzać energię elektryczną i cieplną. Z pewnością nie jest to tak popularna technologia jak sama fotowoltaika, jednak jej zwolennicy bronią jej, twierdząc, że wykorzystanie PVT pozwala znacząco podnieść potencjał przestrzeni zagospodarowanej pod fotowoltaikę, a także skorzystać w większym stopniu z promieniowania słonecznego.

Zdaniem naukowców z Narodowego Uniwersytetu Pusan w Korei Południowej, wciąż jednak rozwiązania PVT charakteryzują się dość wysokim kosztem, co dla wielu klientów stanowi istotny argument w procesie podejmowania decyzji o zakupie.

REKLAMA

Prosty update do PVT

Mając powyższe na względzie, koreańscy badacze postanowili opracować sposób na zmianę on-site istniejących systemów fotowoltaicznych w instalację PVT, czyniąc ten zabieg opłacalnym ekonomicznie przy poszanowaniu kwestii środowiskowych. W tym celu opracowali ASC, czyli „doklejany kolektor słoneczny” (ang. attachable solar collector), który w połączeniu z fotowoltaiką tworzy system PVT-ASC.

ASC to wymiennik ciepła zamknięty w obudowie o wymiarach 1800 × 910 mm. Powierzchnia wymiennika wystawiona na działanie środowiska zewnętrznego pokryta jest wodoodpornym arkuszem. Kolektor od razu wyposażony jest w połączenia wlotowe i wylotowe dla usprawnienia instalacji.

Kolektor ASC można przymocować do tylnej strony modułu fotowoltaicznego za pomocą specjalnej pasty termo-przewodzącej oraz rurek ze stali węglowej, co zdaniem naukowców jest procesem prostym. Co więcej, system został zaprojektowany tak, aby cała modernizacja mogła odbyć się na miejscu przy zachowaniu minimalnej ingerencji w istniejącą instalację.

Zweryfikowany w terenie

Jak piszą naukowcy, opracowany przez nich system PVT-ASC przeszedł już testy w rzeczywistych warunkach. Modernizacji istniejącego systemu fotowoltaicznego dokonano w Gimhae – mieście w południowej części Korei Południowej, w prowincji Gyeongsang Południowy.

REKLAMA

Pomiary wykazały, że efektywność pracy PVT-ASC osiągnęła zadowalający poziom przy uwzględnieniu prostszej technologii i sposobu montażu w porównaniu z fabrycznym systemem PVT. Rozwiązanie może się nadawać się do zastosowania w niewielkich budynkach oraz wykorzystania w sytuacjach, gdy istnieje już system fotowoltaiczny, który mógłby zostać poddany modernizacji.

Z poszanowaniem kosztów i środowiska

W ramach analizy przedstawiono również szacunkowe oszczędności w ramach dokonanej instalacji na PVT-ASC w porównaniu z zakupem fabrycznie nowego systemu PVT. Analiza wykazała, że średnia cena proponowanego przez naukowców systemu mogłaby oscylować w okolicach 280 dolarów/m2 (około 1120 zł/m2), co stanowiłoby 30-proc. redukcję względem ceny za metr kwadratowy systemu PVT na rynku koreańskim.
.

.
Oprócz kosztu samego urządzenia po doliczeniu oszczędności związanych z prostym montażem, ograniczonym zaangażowaniem personelu oraz niewielkimi potrzebami transportowymi oszacowano, że całkowita korzyść wynikająca z modernizacji systemu w Gimhae z wykorzystanie ASC zamiast nowych PVT wyniosła około 3280 dolarów (około 13,1 tys. zł).

Wyniki swoich dotychczasowych badań, naukowcy przedstawili w pracy pt.: „Development of photovoltaic-thermal using attachable solar collector based on on-site construction” opublikowanej w „Applied Thermal Engineering”.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Pomysł ciekawy, ale bardziej widziałbym to jako technologię przejściową, ewentualnie jako sposób na modernizację instalacji. Rynek modułów PVT wciąż jest bardzo niszowy a same moduły są minimum trzy razy droższe niż standardowe moduły PV o tej samej mocy elektrycznej. Jeśli technologia się rozwinie i wejdą w nią duzi gracze to cena z pewnością spadnie a wtedy jeśli ktoś planuje montaż nowej PV i dołożyć do tego kolektor to w porównywalnej cenie będzie mieć gotowy moduł PVT. Na razie największym problemem jest nadprodukcja ciepła względem mocy elektrycznej. Jeśli moduł PVT ma 400Wp mocy elektrycznej to mocy cieplnej ma dwa razy więcej. Dopiero wprowadzenie modułów tandemowych (Si+Perowskit) o sprawnościach około 30% pozwoli zrównoważyć produkcję energii elektrycznej i ciepła.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA