REKLAMA
 
REKLAMA

Polski producent baterii z finansowaniem na kilkaset milionów zł

Polski producent baterii z finansowaniem na kilkaset milionów zł
Impact Clean Power Technology

Impact Clean Power Technology zawarł umowy finansowania na około 300 mln zł. Pozyskane środki przeznaczy na projekty w obszarze elektromobilności.

Umowy Impact Clean Power Technology z Bankiem Pekao SA i mBank SA przewidują, że spółka będzie mogła skorzystać z kredytu terminowego na finansowanie lub refinansowanie wydatków inwestycyjnych, kredytu odnawialnego oraz innych produktów finansowych na łączną kwotę około 300 mln zł. Kredyty zostały zabezpieczone gwarancjami KUKE udzielanymi polskim eksporterom.

Pozyskane finansowanie Impact przeznaczy przede wszystkim na ukończenie budowy fabryki określanej jako GigafactoryX. To fabryka baterii do pojazdów elektrycznych i magazynów energii, która zostanie uruchomiona w podwarszawskim Pruszkowie.

REKLAMA

Powstanie GigafactoryX zwiększy roczne moce produkcyjne Impactu do poziomu 1,2 GWh w 2024 i ponad 4 GWh w 2027 r. Fabryka będzie wyposażona w pełni zautomatyzowaną, nowoczesną linię produkcyjną, która umożliwi wytworzenie co 11 minut nowej baterii dla branży e-mobility.

REKLAMA

– Umowy z Bankiem Pekao SA oraz mBank SA, wsparte gwarancjami KUKE, zabezpieczają też naszą bieżącą płynność. To istotne, gdyż w ostatnim czasie podpisaliśmy kilka umów w obszarze e-mobility, między innymi z firmami Solaris czy Alexander Dennis, które swoje pojazdy dostarczają odbiorcom na całym świecie. Każde z tych partnerstw ugruntowuje naszą pozycję europejskiego lidera sektora elektromobilności. To między innymi efekt zainteresowania rynku naszymi nowoczesnymi rozwiązaniami, a my niezmiennie aktywnie poszukujemy możliwości, aby pozyskiwać środki na ich dalszy rozwój – komentuje Katarzyna Pindral, wiceprezes ds. finansowych Impactu.

Impact w Grupie Grenevia

W ubiegłym roku większościowy pakiet udziałów w Impact Clean Power Technologies kupiła Grupa Grenevia (wcześniej Famur). Grenevia za kwotę 59,12 mln euro nabyła akcje Impactu reprezentujące 51 proc. kapitału zakładowego oraz uprawniające do wykonywania około 59 proc. głosów na walnym zgromadzeniu.

Działalność Impact Clean Power Technologies w obszarze systemów bateryjnych, magazynów energii i elektromobilności stanowi jeden z czterech głównych segmentów biznesowych Grenevii. Oprócz niego grupa integruje i rozwija działalność w obszarach: fotowoltaiki wielkoskalowej i rozwiązań PV dla biznesu (skoncentrowanych w Projekt Solartechnik), urządzeń z obszaru automatyki dla przemysłu oraz rozwiązań dla sektora dystrybucji energii (Elgór+Hansen), technologii i produktów dla sektora wydobywczego i energetyki wiatrowej (Famur).

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA