Famur przejmuje producenta magazynów energii

Famur przejmuje producenta magazynów energii
Mirosław Bendzera. Fot. Famur

Grupa Famur nabyła większościowy pakiet akcji Impact Clean Power Technology czołowego polskiego producenta systemów bateryjnych. Dla grupy działającej wcześniej w branży wydobywczej jest to kolejny krok w budowie biznesu związanego z transformacją energetyczną po ubiegłorocznym przejęciu dewelopera farm fotowoltaicznych Projekt Solartechnik. Za większościowy pakiet akcji Impactu Grupa Famur zapłaciła niemal 60 mln euro.

Akwizycją Impact Clean Power Technology – po ubiegłorocznej inwestycji w sektor fotowoltaiki – Famur wchodzi w kolejne obszary związane z zieloną transformacją, dywersyfikując swoją działalność biznesową.

Impact Clean Power Technology zajmuje się produkcją i integracją systemów magazynowania energii w ogniwach litowo-jonowych oraz planuje rozwijać systemy wykorzystujące wodorowe ogniwa paliwowe. Jest także dostawcą wielkoskalowych magazynów energii dla segmentu OZE i przemysłowych systemów zasilania.

REKLAMA

Firma posiada trzy główne linie produktowe, do których należą systemy bateryjne dla transportu i przemysłu oraz stacjonarne magazyny energii dla rynku OZE. Produkty spółki znajdują zastosowanie głównie w transporcie publicznym, a także w sektorze magazynów energii oraz aplikacjach wykorzystywanych w przemyśle wydobywczym i robotyce.

Klientami Impactu są polscy i zagraniczni producenci pojazdów, w tym autobusów, tramwajów, trolejbusów i pojazdów szynowych, z napędem elektrycznym, a także spółki z branż: transportowej, przemysłowej, energetycznej (konwencjonalnej i OZE), kolejowej i telekomunikacyjnej. Są to m.in. Solaris Bus and Coach, którego autobusy elektryczne wykorzystują systemy bateryjne Impactu, jak również Alexander Dennis Ltd, Voith SE & Co, Kiepe Electric Carrosserie HESS AG, Skoda Electric czy Normet.

 

Wyniki finansowe Impact Clean Power Technology

Oczekiwane przychody Impactu w 2022 roku powinny przekroczyć 250 mln zł, a w horyzoncie kolejnych 4–5 lat przewiduje się wzrost rocznych przychodów do min. 1 mld zł. EBITDA w okresie od roku 2023 do roku 2024 będzie obciążona kosztami dynamicznego budowania skali działalności, natomiast od roku 2025 przewidywana marża EBITDA powinna wzrosnąć do około 10–12 proc.

REKLAMA

– W firmie zbudowaliśmy bardzo silny zespół inżynierów i profesjonalistów, dzięki którym od lat w naszym laboratorium powstają kolejne generacje innowacyjnych systemów bateryjnych. Produkty Impact Clean Power Technology dostarczamy na rynki w całej Europie oraz w Stanach Zjednoczonych i w Nowej Zelandii. W obszarze magazynowania energii angażujemy się w przełomowe projekty OZE w Polsce – mówi Bartłomiej Kras, prezes zarządu i współzałożyciel Impact Clean Power Technology.

Famur podkreśla, że rozpoczęcie współpracy z Impactem to kolejny etap realizacji strategii rozwoju Grupy w kierunku przekształcenia jej w holding inwestujący w zieloną transformację oraz osiągnięcie do 2024 roku około 70 proc. przychodów niezwiązanych z węglem energetycznym. Pierwszym krokiem było wejście w sektor fotowoltaiki wielkoskalowej oraz rozwiązań PV dla sektora B2B.

– Wobec dynamicznych zmian gospodarczych i procesów transformacyjnych w polskiej energetyce konsekwentnie zmieniamy Grupę Famur, zgodnie z przyjętą w ubiegłym roku strategią przekształcenia jej w holding inwestujący w zieloną transformację. Akwizycja Impact Clean Power Technology jest spójna z tymi założeniami. Magazynowanie energii to kolejny perspektywiczny obszar po segmencie PV, dywersyfikujący działalność Grupy Famur. Wspólnie z Impact Clean Power Technology chcemy wykorzystać budowane przez lata przewagi, by rozwijać i skalować biznes na rosnącym rynku systemów bateryjnych i magazynów energii – mówi Mirosław Bendzera, prezes zarządu Famur SA.

Wsparcie TDJ

– Będąc stabilnym i długoterminowym inwestorem, TDJ wspiera Grupę Famur w procesie jej zielonej transformacji i aktywnego poszukiwania nowych kierunków rozwoju. Kolejnym krokiem po inwestycji w obszar fotowoltaiki jest rozpoczęcie współpracy z największym polskim podmiotem na rynku systemów bateryjnych dla transportu i heavy duty. Rozpoczęcie współpracy z Impact Clean Power Technology daje możliwość wielu synergii, zarówno na rosnącym rynku magazynów energii, jak i w zakresie rozwoju technologii wykorzystujących ogniwa wodorowe – dodaje Tomasz Domogała, przewodniczący rady nadzorczej i właściciel TDJ.

Współpraca TDJ i Grupy Famur z Impact Clean Power Technology przewiduje osiągnięcie efektów synergii m.in. w zakresie wsparcia rozwoju mocy produkcyjnych, zarówno w krótkim, jak i długim terminie. Ma umożliwić także pozyskanie kapitału obrotowego przeznaczonego na zwiększanie skali działalności w obszarze systemów bateryjnych i magazynów energii, w tym w zakresie dywersyfikacji portfela klientów w Polsce, a także zwiększania ekspansji na rynki zagraniczne. Celem konsolidacji potencjałów jest także rozwój nowych produktów.

W ramach transakcji Famur za kwotę 59,12 mln euro nabył łącznie 18 475 729 akcji Impact Clean Power Technology, reprezentujących 51 proc. kapitału zakładowego oraz uprawniających do wykonywania około 59 proc. głosów na walnym zgromadzeniu.

Transakcja została sfinansowana ze środków pochodzących z emisji Zielonych Obligacji Famuru. Spółka wyemitowała je w 2021 roku, pozyskując 400 mln zł. Środki te mają zostać zainwestowane w projekty związane ze zrównoważonym rozwojem Grupy Famur, zwłaszcza w finansowanie rozwoju, zakupu, budowy i eksploatacji inwestycji, które na podstawie i zgodnie z Green Bond Framework będą zakwalifikowane jako tzw. zielone projekty.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.