Polskie perowskity gotowe do seryjnej produkcji

Polskie perowskity gotowe do seryjnej produkcji
Saule Technologies

Dotychczasowa działalność firmy Saule Technologies pracującej nad zastosowaniem perowskitów w fotowoltaice wiązała się głównie z badaniami i pracą w laboratoriach. Teraz Saule ogłasza gotowość do seryjnej produkcji. – Nasza technologia jest gotowa do pełnej komercjalizacji – zapewnia Olga Malinkiewicz, założycielka Saule Technologies.

Saule Technologies rozwija technologię perowskitową już od dekady. Prace nad ogniwami z perowskitu od początku generowały zapotrzebowanie na spory kapitał. W tym celu Saule Technologies pozyskiwało kolejne fundusze z programów europejskich i krajowych, a także przyciągało inwestorów – począwszy od japońskiego milionera Hideo Sawady, który w polskie perowskity zainwestował około 20 mln zł.

W zeszłym roku kwotą 40 mln zł rozwój Saule Technologies wsparła firma DC24 ASI sp. z o.o. Wcześniej podobną sumę zainwestował Columbus Energy. Obie firmy stały się w ten sposób największymi inwestorami w Saule.

REKLAMA

Teraz pracująca już od 10 lat nad rozwojem perowskitów firma Olgi Malinkiewicz chce poszukać kolejnego inwestora, który umożliwi jej uruchomienie pełnoskalowej produkcji perowskitowych ogniw fotowoltaicznych.

Pilotażowa linia produkcyjna

Saule Technologies przygotowuje się do seryjnej produkcji ogniw perowskitowych, korzystając na razie z pilotażowej linii produkcyjnej, która została uruchomiona we Wrocławiu w 2021 r. Ogniwa Saule miały już wówczas osiągać maksymalną sprawność 20 proc. dla 1000 lux (tzw. Indoor lighting).

W rozmowie z portalem Gramwzielone.pl CEO Saule Technologies Piotr Krych informował w 2021 r., że celem jest osiągnięcie zdolności produkcyjnych na poziomie 80-100 MW rocznie.

– W planach spółki jest rozbudowa linii, aby zwiększyć jej przepustowość. Idziemy w kierunku rozpoczęcia prac nad budową kolejnych linii z możliwością ich powielania w wielu lokalizacjach na świecie, oczywiście z zabezpieczeniem praw własnościowych i własności intelektualnej procesu produkcyjnego i składu ogniwa na rzecz Saule – komentował Piotr Krych.

W tym samym roku, w którym ruszyła pilotażowa linia produkcyjna we Wrocławiu, Saule pokazało swój pierwszy produkt.

Inwestor poszukiwany

Polska firma chce teraz postawić kolejny krok w komercjalizacji swojej technologii perowskitowej. W celu przyspieszenia tego procesu spółki z grupy Saule Technologies porozumiały się z głównymi udziałowcami, aby rozpocząć przygotowania do pozyskania strategicznego inwestora.

– Analizując różne kierunki działalności Saule SA, rozwijającej technologię ogniw perowskitowych, zdecydowaliśmy się znaleźć strategicznego partnera, który umożliwi nam zbudowanie w pełni zautomatyzowanej, wielkoskalowej technologii produkcji perowskitów. Aby to zrobić we własnym zakresie, musielibyśmy poświęcić kilka lat. Nasza technologia jest poparta najważniejszymi europejskimi certyfikatami jakości i gotowa do pełnej komercjalizacji – komentuje Olga Malinkiewicz.

– Postanowiliśmy poszukać inwestora z branży technologii produkcji, który dostarczy potrzebne know-how oraz finansowanie i stanie się głównym producentem perowskitów. Tego typu transakcja może się zakończyć wylicencjonowaniem technologii, wejściem inwestora do spółki lub sprzedażą akcji Saule. Bez względu na ostateczny rezultat transakcji zależy nam na tym, aby technologia ogniw perowskitowych miała szansę zdobyć świat i uznanie – dodaje Malinkiewicz.

REKLAMA

Dawid Zieliński, prezes Columbus Energy SA i członek rady nadzorczej Saule Technologies SA, zapewnia, że technologia ogniw perowskitowych będzie odgrywała bardzo istotną rolę na rynku odnawialnych źródeł energii.

– W gronie osób najbardziej zaangażowanych w jej rozwój podjęliśmy decyzję, aby znaleźć inwestora, który pomoże w szybkiej komercjalizacji technologii na rynku. W tego typu transakcji należy brać pod uwagę interesy wszystkich akcjonariuszy. A ponieważ największe doświadczenie w tym względzie posiada DC24 ASI, dlatego to właśnie jemu przekazaliśmy pełnomocnictwo do podjęcia kluczowych decyzji w tej sprawie – komentuje Dawid Zieliński.

Zgodnie z zawartym porozumieniem na czas trwania procesu transakcyjnego DC24 ASI wyraził zamiar zapewnienia finansowania Saule Technologies. Z kolei do 19 kwietnia br. odbędzie się nadzwyczajne walne zgromadzenie Saule, podczas którego zostaną podjęte czynności umożliwiające realizację porozumienia.

Tania alternatywa dla krzemu

Ogniwa perowskitowe Saule Technologies drukuje na elastycznych foliach. Są to lekkie, ultracienkie, półprzezroczyste ogniwa, które mają być bardzo wydajne nawet w warunkach pracy w sztucznym świetle. Dzięki temu zakres możliwych ich zastosowań może być znacznie szerszy niż w przypadku tradycyjnych ogniw krzemowych.

Grubość warstwy perowskitu wynosi około 300 nm. Taka warstwa ma pochłaniać światło widzialne o długości fal z zakresu 300–800 nm.

Jak podkreśla Suale, zalety ogniw perowskitowych to wykorzystanie tanich komponentów i niskie koszty produkcji.

Certyfikat TÜV Rheinland

Pod koniec zeszłego roku polska firma jako pierwsza na świecie uzyskała certyfikat TÜV Rheinland dla elastycznych perowskitowych ogniw fotowoltaicznych.

Certyfikat potwierdził, że przedstawiony do testów perowskitowy moduł fotowoltaiczny Saule spełnia kryteria certyfikacji IEC. Badania przeprowadzono zgodnie z normą IEC TS 63163 – „Design qualification and type approval for Terrestrial photovoltaic [PV] modules for consumer products, Qualification Test Sequence – Category 1”. TÜV Rheinland Solar przeprowadził jednocześnie audyt pilotażowej linii produkcyjnej Saule.

Plan Saule Technologies to komercjalizacja ogniw perowskitowych w takich obszarach jak fotowoltaika zintegrowana z budynkami (BIPV), w tym zastosowanie ogniw na powierzchni tzw. łamaczy światła i wiatach do ładowania pojazdów elektrycznych, a także elektronika użytkowa – w tym zasilane energią słoneczną elektroniczne etykiety na pułkach sklepowych.

Piotr Pająk

piotr.pajak@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.