Pożar w jednej z największych elektrowni słonecznych

Pożar w jednej z największych elektrowni słonecznych
Jedna z wież elektrowni słonecznej Ivanpah. Fot. Gregg Tavares, flickr cc

W największej na świecie elektrowni słonecznej zbudowanej w technologii CSP (ang. Concentrated Solar Power) doszło kilka dni temu do pożaru jednej z wież. Powodem było nieprawidłowe działanie luster, które skupiły zebraną energię na niewłaściwych elementach instalacji, przyczyniając się w ten sposób do pożaru instalacji elektrycznej.

Elektrownia słoneczna Ivanpah jest położona na granicy Kalifornii i Nevady, na powierzchni 13 km2. Do produkcji energii wykorzystuje ponad 300 tys. luster. Warta 2,2 mld dolarów inwestycja generuje energię dla około 140 tys. kalifornijskich gospodarstw domowych.

Pożar w elektrowni Ivanpah został ugaszony przez obsługę jeszcze przed przyjazdem straży pożarnej. Do czasu naprawy szkód elektrownia Ivanpah ma funkcjonować w ograniczonym zakresie.

REKLAMA

Ivanpah to największa na świecie elektrownia słoneczna typu CSP. Od czasu jej uruchomienia powstały jednak większe elektrownie słoneczne bazujące na technologii fotowoltaicznej. Największa na świecie farma fotowoltaiczna znajduje się również w Kalifornii. Moc projektu o nazwie Desert Sunlight wynosi 550 MW.

REKLAMA

CSP to niszowa technologia wykorzystania energii słonecznej. Jej rozwój ograniczał się dotąd w zasadzie do południowych stanów USA, Australii, Bliskiego Wschodu czy regionu Morza Śródziemnego. W Europie podobne projekty były realizowane w Hiszpanii.

Obecnie w Omanie realizowany jest projekt ogromnej elektrowni słonecznej CSP o nazwie Miraah. Odpowiadają za niego firmy GlassPoint Solar i Petroleum Development Oman. Moc tej elektrowni słonecznej ma wynieść 1 GW, a produkowana przez nią energia ma wspomóc procesy wydobycia i przetwórstwa ropy naftowej w południowej części Omanu.

Co ciekawe, paraboliczne lustra, z których zbudowana będzie elektrownia słoneczna Mirrah, znajdą się w specjalnie zbudowanych do tego celu „szklarniach”, aby w ten sposób chronić instalację przed niekorzystnym działaniem piasku. Produkcja energii ma ruszyć w 2017 r.

gramwzielone.pl