Przejęcie czołowego dewelopera na rynku fotowoltaicznym

Przejęcie czołowego dewelopera na rynku fotowoltaicznym
Farma fotowoltaiczna o mocy 8 MW w Szarogrodzie na Ukrainie. Realizacja: Martifer Solar

Francuski deweloper w sektorze odnawialnych źródeł energii Voltalia przejął portugalską firmę Martifer Solar jednego z najaktywniejszych, globalnych graczy na rynku fotowoltaicznym. W komunikacie nie podano wartości transakcji.

Martifer Solar to jeden z największych na świecie deweloperów w sektorze fotowoltaicznym. Portugalczycy mają na koncie wykonanie około 140 naziemnych farm fotowoltaicznych o łącznej mocy niemal 550 MW, ponad 380 dachowych instalacji PV o łącznej mocy przekraczającej 100 MW, kilkanaście instalacji fotowoltaiki zintegrowanej z budynkami (BIPV) o łącznej mocy 15 MW, a także kilka zrealizowanych głównie w Afryce off-gridowych instalacji PV o łącznej mocy około 235 kW.

Portugalska firma aktywnie włączyła się w budowę farm fotowoltaicznych m.in. w krajach regionu Europy Środkowo-Wschodniej, w czasie gdy oferowały one atrakcyjne dopłaty do produkowanej energii. Martifer zrealizował farmy PV m.in. na Słowacji, w Czechach, Rumunii, a także na Ukrainie.

REKLAMA
REKLAMA

Oprócz tych państw Martifer Solar zrealizował instalacje m.in. w Kanadzie, USA, Meksyku, Brazylii, Chile, Indiach, Japonii i wielu afrykańskich krajach.

Po przejęciu Martifer Solar portfolio instalacji fotowoltaicznych w grupie Voltalia wzrośnie z ok. 418 MW do ponad 1 GW, z czego 376 MW to własne projekty, a 627 MW stanowi potencjał projektów zarządzanych w imieniu innych firm.

Skonsolidowane obroty mają wzrosnąć z 58 mln euro do niemal 200 mln euro, a zatrudnienie w grupie Voltalia wzrośnie ze 157 pracowników do 423. Zasięg działalności francuskiej grupy zwiększy się z zaledwie kilku krajów do niemal 30. 

gramwzielone.pl