Dwuosiowe trackery fotowoltaiczne na dachu?

Dwuosiowe trackery fotowoltaiczne na dachu?
Dwuosiowe trackery na dachu. Fot. Edisun Microgrids

Dwuosiowe systemy nadążne, umożliwiające poruszanie się paneli fotowoltaicznych w dwóch płaszczyznach, to raczej nisza na rynku fotowoltaicznym, przy czym takie systemy wykorzystuje się tylko w konstrukcjach naziemnych, a sens ich wykorzystania na dachach wydawał się dotąd wątpliwy mimo potencjalnych korzyści w postaci wyższego uzysku energii. Dla startupów z Kalifornii nie ma jednak rzeczy niemożliwych. Mająca siedzibę w Dolinie Krzemowej firma Edisun Microgrids opracowała system, który może zrewolucjonizować sposób montowania dachowych instalacji PV. 

Edisun Microgrids uruchomił sprzedaż prawdopodobnie pierwszego systemu trackerów dwuosiowych przeznaczonych do montażu na płaskich dachach. Amerykańska firma zapewnia, że jej system umożliwia nie tylko zwiększenie uzysków energii w porównaniu do systemów statycznych.

Amerykańska firma zapewnia, że dzięki zastosowaniu dwuosiowego systemu nadążnego o nazwie PV Booster inwestor może liczyć na 30-procentowy wzrost uzysku energii w skali roku w porównaniu do systemu statycznego przy kącie nachylenia modułów wynoszącego 10 stopni.

REKLAMA

Ogólna poprawa efektu ekonomicznego, biorąca się z lepszych uzysków energii i uwzględniająca koszty obu typów konstrukcji, ma wynosić około 20 proc.

Edisun Microgrids porównuje koszty zapełnienia jednakowej powierzchni dachu modułami umieszczonymi na statycznych konstrukcjach oraz modułami na swoich trackerach. W pierwszym przypadku podaje, że średni koszt produkcji energii w ujęciu LCOE wynosi 0,117 USD/kWh, a w drugim – 0,096 USD/kWh.

REKLAMA

Podczas gdy system statyczny umożliwia montaż modułów (przy nachyleniu 10 st.) o łącznej mocy 113 kW, na takim samym dachu z wykorzystaniem dwuosiowego trackera PV Booster można zamontować 86 kW. W obu przypadkach roczny uzysk energii wynosi – w przykładzie wskazanym przez amerykańską firmę – 204 MWh (dane dla lokalizacji w południowej części Kalifornii). Koszt pierwszego systemu to 424 tys. USD, a drugiego 338 tys. USD – w przeliczeniu na jednostkę zainstalowanej mocy – 3,75 USD/Wp wobec 3,93 USD/Wp.

Edisun Microgrids szacuje jednak, że wobec niższego LCOE jego system oferuje zwrot w ujęciu IRR na poziomie 8,5 proc. wobec 6,5 proc. wskazanego systemu statycznego.

Zastosowanie dwuosiowych trackerów na dachach wydaje się problematyczne ze względu na większe obciążenie i potencjalnie mniejszą wytrzymałość takich konstrukcji na wiatr. Edisun Microgrids zapewnia, że w przypadku jego systemu to nie problem, a panele fotowoltaiczne w każdej chwili można ustawić pod kątem 0 stopni, minimalizując ewentualne szkody wyrządzone przez wiatr.

Specyfikacja systemu o nazwie PV Booster jest dostępna pod tym linkiem.

gramwzielone.pl