Mali: energia za 0,2 EUR/kWh zamiast 1,5 EUR/kWh z diesla

Mali: energia za 0,2 EUR/kWh zamiast 1,5 EUR/kWh z diesla
Fot. Africa Green Tec

Mieszkańcy 25 miejscowości w Mali uzyskają dostęp do energii elektrycznej, która będzie produkowana na miejscu przez instalacje fotowoltaiczne, a nadwyżki generacji będą przechowywane w magazynach energii. To pozwoli im uniezależnić się od dostaw ropy i obniży koszty pozyskiwania energii.

Realizowany w Mali projekt obejmuje montaż 50 kontenerów, w których będzie gromadzona energia, a na dachach kontenerów i w ich pobliżu zostaną umieszczone instalacje fotowoltaiczne.

Moc każdej instalacji fotowoltaicznych wyniesie od 37 kWp do 45 kWp, a baterie umieszczone w każdym kontenerze pomieszczą do 60 kWh energii elektrycznej.

REKLAMA

Ze względu na wysokie temperatury panujące w miejscach, w których pracować będą kontenery, sięgające nawet 50 st. C, każdy kontener będzie wyposażony w system chłodzenia napędzany dzięki energii z fotowoltaiki.

REKLAMA

Koszt pojedynczego kontenera wyniesie 150 tys. euro.

Zamówienie zrealizuje niemiecki startup Africa Green Tec. we współpracy z niemieckim producentem magazynów energii Tesvolt.

Tesvolt szacuje koszt produkowanej energii na 0,2 euro/kWh, podczas gdy mieszkańcy Mali płacą w miejscach, w których zostaną zainstalowane kontenery i w których źródłem energii są generatory diesla, około 1,5 euro/kWh.

Realizacja projektu ma się zakończyć do 2018 r., a dzięki niemu dostęp do czystej energii elektrycznej ma uzyskać nawet 250 tys. mieszkańców Mali. 

red. gramwzielone.pl