Energia z fotowoltaiki w Maroku za 42,2 EUR/MWh

Energia z fotowoltaiki w Maroku za 42,2 EUR/MWh
Fot. SMA

Maroko jest u progu wielkich inwestycji w energetykę słoneczną, dzięki którym marokański rząd chce zwiększyć udział źródeł odnawialnych w krajowym miksie wytwarzania do 42 proc. już do końca obecnej dekady.

Marokańska rządowa agencja energetyczna Masen podaje, że w ramach projektu o nazwie Noor PV1 saudyjski inwestor ACWA Power zrealizuje w Maroku projekty farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 170 MW.  

„PV Magazine” informuje, że cena za energię zawarta w podpisanej na 20 lat umowie PPA wyniesie około 42,2 EUR/MWh, a uruchomienie produkcji energii zaplanowano na początek 2018 r.

REKLAMA

W trakcie są postępowania mające wyłonić kolejnych inwestorów, którzy zrealizują w Maroku projekty z zakresu energetyku słonecznej typu CSP i fotowoltaiki.

Na początku 2016 r. w Maroku uruchomiono ogromną elektrownię słoneczną typu CSP o mocy 160 MW. W tym przypadku przyznana cena za energię w ramach umowy PPA zawartej na 25 lat wynosi około 180 EUR/MWh. W tym wypadku inwestorem jest również ACWA Power.

REKLAMA

Projekt o nazwie Noor I to dopiero pierwszy etap budowy ogromnych elektrowni słonecznych CSP na Saharze. Realizacja dwóch kolejnych etapów projektu Noor o mocy 350 MW jest przewidziana na koniec 2018 r. W tym wypadku beneficjentem kontraktu od marokańskiego rządu jest również ACWA Power, a przyznana taryfa za energię wynosi około 140 EUR/MWh.

O ile w przypadku projektu Noor I zakłada się, że zmagazynowana energia wystarczy do wykorzystania jej w czasie do 3 godzin, o tyle w przypadku projektów Noor II i Noor III ma to być odpowiednio 7 i 8 godzin. 

Po uruchomieniu kolejnych etapów ogromny kompleks Noor będzie największą na świecie elektrownią słoneczną typu CSP.

Projekt Noor to element strategii marokańskiego rządu mającej na celu rozwój projektów odnawialnych źródeł energii o łącznej mocy 2 GW do roku 2020 i zwiększenie udziału zielonej energii w miksie energetycznym kraju do 42 proc. 

W ramach rządowego planu w instalacje do produkcji zielonej energii ma zostać wyposażonych m.in. 600 marokańskich meczetów. Ich uruchomienie przewidziano do marca 2019 r.

red. gramwzielone.pl