Ruszy farma słoneczna w Wierzchosławicach

Ruszy farma słoneczna w Wierzchosławicach
Vetro Polska press

Budowa największej farmy fotowoltaicznej w Polsce ma się rozpocząć jeszcze w tym miesiącu. Co ciekawe, projekt jest realizowany nie przez prywatnego inwetora, a przez gminę Wierzchosławice. {więcej}

– Dokumenty są skompletowane, a wykonawca wyłoniony. Na przeszkodzie w montażu paneli stoi jedynie deszczowa pogoda – mówi Gazecie Krakowskiej Zbigniew Radoń, wicewójt Wierzchosławic.

Projekt farmy PV zakłada montaż paneli solarnych o łącznej mocy 1 MW. Wcześniejsze plany gminy zakładały budowę instalacji o mocy 1,8 MW, jednak w obliczu problemów z uzyskaniem finansowania skalę przedsięwzięcia zmniejszono.

REKLAMA
REKLAMA

4445 paneli fotowoltaicznych pod Wierzchosławicami zostanie zainstalowanych na specjalnych, ruchomych platformach, które będą poruszały się zgodnie z ruchem Słońca, optymalizując w ten sposób uzysk energii.

Gmina Wierzchosławice ubiegała się o dofinansowanie projektu farmy fotowoltaicznej w Szwajcarsko-Polskim Fudnuszu Współpracy, jednak pieniędzy z tego źródła gminie nie udało się uzyskać. Wierzchosławice otrzymały natomiast unijną dotację w wysokości 5 mln zł z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego.

Mimo ograniczenia łącznej mocy farmy słonecznej z 1,8 MW do 1 MW, będzie to największa elektrownia fotowoltaiczna w Polsce. Energia tam produkowana będzie odsprzedawana do sieci energetycznej po preferencyjnej cenie obejmującej wsparcie w postaci zielonych certyfikatów. Dzięki temu instalacja stanie się dla gminy Wierzchosławice dodatkowym źródłem dochodu.

– Pieniądze, które uzyskamy ze sprzedaży energii, zostaną przeznaczone na zwiększenie komfortu życia mieszkańców – przekonuje na łamach Gazety Krakowskiej Zbigniew Radoń.