Fotowoltaika elektryzuje Afrykę

Fotowoltaika elektryzuje Afrykę
t3rmin4t0r, flickr cc-by-2.0

W wielu krajach Afryki brakuje sieci energetycznych i prądu, ale nie brakuje Słońca. Dlatego doskonałym rozwiązaniem mogą być tam off-gridowe systemy fotowoltaiczne, czego przykładem jest Tsumkwe Energy Project w Namibii.

Za elektryfikację Namibii zabiera się niemiecka firma Juwi Solar GmbH, która na północy kraju wykonała modelową instalację złożoną z paneli słonecznych o mocy 200 kW, akumulatorów o pojemności 1 MWh, a także trzech silników Diesela.

REKLAMA

System fotowoltaiczny złożony z 918 polikrystalicznych modułów fotowoltaicznych w mieście Tsumkwe produkuje energię, która jest konsumowana na miejscu. Nie ma wiec potrzeby podłączania go do sieci energetycznych, których w Namibii brakuje – podobnie jak w wielu innych krajach Afryki.

REKLAMA

Instalacja wykonana przez Juwi ma za zadanie dostarczać prąd do budynków publicznych w namibijskim mieście, a zaprojektowano ją tak, używając transformatora i dwóch oddzielnych mini sieci 11 kV, aby w razie ograniczonej produkcji prądu zapewnić priorytet w dostawach energii budynkom takim jak szpitale.

Dzięki instalacji fotowoltaicznej Tsumkwe ponownie uzyskało ciągły dostęp do energii elektrycznej. Wcześniej energię elektryczną produkowano tam wykorzystując generatory Diesela, ale na skutek wzrostu cen ropy, od trzech lat generatora używano tam tylko 3 godziny dziennie.