"RZ": fotowoltaika w Polsce coraz popularniejsza

"RZ": fotowoltaika w Polsce coraz popularniejsza
OregonDOT, flickr cc-b

Jak informuje „Rzeczpospolita”, tylko w tym roku w Polsce powstały trzy zakłady produkujące panele solarne. {więcej}

Jednym z nich jest zakład należący do polskiej firmy Solar Energy, w którym produkowanych będzie 35 MW modułów fotowoltaicznych. W 2012 roku Solar Energy zapowiada podwojenie mocy produkcyjnych.

Jak mówi szef Solar Energy, Zbigniew Kulik, koszt produkcji enegii słonecznej jest już niższy niż w przypadku energetyki wiatrowej. Jego zakład jest zlokalizowany w pomorskiej miejscowości Bożepole Wielkie, a koszt jego budowy wyniósł 50 mln zł.

REKLAMA
REKLAMA

Produkcję paneli słonecznych rozpoczęto także w Dąbrowie Górniczej. Należący do firmy Solnova zakład kosztował 51 mln zł, z czego 26 mln zł firma pozyskała z unijnej dotacji.

Produkcję paneli słonecznych chce zwiększać także Vetro Polska. – Jesteśmy gotowi do rozwinięcia produkcji nawet do 100 MW rocznie, ale czekamy, aż polski rynek się otworzy – mówi „RZ” Jan Kalabiński, szef Vetro Polska.

Ponadto, zakład do produkcji materiałów wykorzystywanych przy produkcji paneli fotowoltaicznych uruchamia w wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej firma Bridgestone.