Czy wiatr na mojej działce wieje wystarczająco mocno, aby inwestycja w małą elektrownię wiatrową miała sens?

Czy wiatr na mojej działce wieje wystarczająco mocno, aby inwestycja w małą elektrownię wiatrową miała sens?
wiatrometr.pl

{więcej}Jest to podstawowe pytanie, na które powinien odpowiedzieć sobie każdy potencjalny inwestor. Na terenie Polski występują bardzo różne warunki wietrzności od bardzo sprzyjających do skrajnie niekorzystnych, przy których elektrownia wiatrowa nigdy się nie zwróci. Budowa „w ciemno”, w oparciu o własne subiektywne odczucie, że u mnie na pewno wieje, prowadzi najczęściej do nieudanych inwestycji. W niniejszym artykule w bardzo dużym skrócie tłumaczymy, dlaczego oszacowanie zasobów wiatru jest takie ważne w przypadku planowania inwestycji w elektrownię wiatrową.

Wiatr należy traktować jako paliwo dla turbiny, gdyż to on ją napędza. Elektrownie wiatrowe, przerabiają to „paliwo” na energię elektryczną. Im większa prędkość wiatru, który wieje przez wirnik elektrowni wiatrowej, tym więcej prądu zostanie wyprodukowane. Nie istnieją elektrownie wiatrowe, które produkują dużo prądu przy małym wietrze, tak samo jak nie istnieją silniki, które dają dużo mocy z małej ilości benzyny.

REKLAMA

Jeśli załadujesz do pieca dwa razy więcej węgla, będziesz oczekiwał że dostarczy Ci dwa razy więcej ciepła. Jeśli kupisz samochód z dwa razy większym silnikiem, będziesz oczekiwał, że będzie miał około dwóch razy więcej mocy. W przypadku energii wiatru, gdy wiatr wieje z dwa razy większą prędkością, niesie ze sobą aż 8 razy więcej energii. Dla przykładu wiatr wiejący z prędkością 12 m/s niesie ze sobą aż 64 razy więcej energii niż wiatr wiejący z prędkością 3 m/s. Wynika z tego, że nawet bardzo małe zmiany w prędkości wiatru przekładają się na duże zmiany w produkcji prądu przez turbiny wiatrowe. Aby podwoić energię wiatru, wystarczy aby jego prędkość wzrosła zaledwie o 26%. Nie jest zatem ważne czy wieje ale jak wieje.

Na wysokościach 10 – 30 metrów, na których są instalowane małe elektrownie wiatrowe, zasoby wiatru mogą różnić się bardzo znacząco nawet na przestrzeni kilku kilometrów. Wpływa na to przede wszystkim ukształtowanie terenu oraz dodatkowo lasy, zabudowania oraz inne przeszkody terenowe. Skąd zatem uzyskać dokładne informacje z jaką prędkością wiatr wieje na mojej działce? Pomóc nam w tym może portal wiatrometr.pl. Serwis oferuje dwa niezależne sposoby uzyskania odpowiedzi o warunkach wietrzności  w danej lokalizacji.

Pierwszy z nich bazuje na numerycznym modelu meteorologicznym i pozwala na uzyskanie wstępnej odpowiedzi już w kilka minut. Po wybraniu miejsca na mapie otrzymasz średnią prędkość wiatru, wykres prezentujący jej rozkład (histogram) oraz różę wiatrów pokazującą rozkład kierunków wiatru. Prezentowane dane dotyczą okresu dwóch lat. Rezultat zostanie uzupełniony o stosowny komentarz. W oparciu o otrzymane informacje będziesz mógł sprawdzić ile prądu wyprodukują dla Ciebie poszczególne turbiny. Będzie to informacja, która wstępnie powie ci czy inwestycja w przydomową elektrownię wiatrową może być dla Ciebie opłacana. Koszt uzyskania danych wietrzności w ten sposób wynosi tylko 49 zł.

Dane, które są wykorzystywane w ramach tej usługi, pochodzą z obliczeń numerycznych wykonanych za pomocą modelu atmosfery WRF (Weather Research and Forecasting System). Przygotowanie modelu dla potrzeb użytkowników serwisu Wiatrometr.pl wymagało długiego i bardzo skomplikowanego procesu jego kalibracji i walidacji przy uwzględnieniu rzeczywistych danych prędkości i kierunku wiatru. 

Prezentacja informacji o warunkach wietrzności w systemie

Dokładność prezentowanych danych jest uzależniona od jednorodności terenu otaczającego wybrane przez użytkownika miejsce. W przypadku, gdy mamy do czynienia z terenami wybitnie rolniczymi, płaskimi bez lasów oraz zabudowy, to błąd danych jest mniejszy niż 10%. Bliskość zabudowań oraz lasów zmniejsza dokładność prezentowanych wyników. Dane modelowe są najmniej dokładne dla terenów o gęstej i wysokiej zabudowie miejskiej oraz terenów wysokogórskich.

Najdokładniejszą prognozę produkcji prądu uzyskamy dokonując pomiaru wiatru w miejscu i na wysokości planowanej elektrowni wiatrowej. Taki pomiar pozwala bardzo dokładnie oszacować ile energii elektrycznej dostarczy ci wybrany generator wiatrowy. Wiatrometr.pl oferuje wszelkie urządzenia potrzebne do przeprowadzenia takiego pomiaru. Są to: czujniki prędkości i kierunku wiatru, urządzenia rejestrujące oraz maszty, umożliwiające dokonywanie pomiaru na wysokości 10, 15 lub 20 metrów. Zestawy składające się z rejestratora oraz sensorów prędkości i kierunku wiatru to wydatek około  1000 zł. 

REKLAMA

Rejestrator z czujnikiem prędkości i kierunku wiatru

Wyniki pomiaru wiatru będziesz mógł analizować za pośrednictwem przeglądarki internetowej. Na przejrzystych wykresach zobaczysz prędkość i kierunek wiatru, rozkład prędkości i róże wiatrów. Dowiesz się również, z jakiego kierunku wiatr przynosi największą ilość energii. W oparciu o dokonany pomiar wiatru, system wyliczy ile prądu wyprodukują dla Ciebie poszczególne przydomowe turbiny wiatrowe. Pozwoli Ci to wybrać elektrownię wiatrową dopasowaną do Twoich potrzeb, lokalizacji i możliwości finansowych.

Podsumowując, dlaczego więc warto dokonać pomiaru wiatru przez inwestycją?  Po pierwsze, w przypadku lokalizacji o małej wietrzności, pomiar wiatru uchroni Cię przez złą inwestycją o znacznej wartości. Po drugie, odpowiednio przeanalizowane dane z pomiaru mogą znacząco zwiększyć produkcję energii elektrycznej przez wybraną elektrownię wiatrową. Warto tu dodać, że koszt urządzeń pomiarowych jest niewielki w porównaniu do całej inwestycji i w stosunku do korzyści jakie oferuje, jest wydatkiem w pełni uzasadnionym. Tak jak już wspominaliśmy, wzrost prędkości wiatru  zaledwie o 26% powoduje wzrost energii wiatru o 100%. Jest więc o co walczyć.

 

Po więcej informacji zapraszamy na: www.wiatrometr.pl i www.sklep.wiatrometr.pl

Kontakt:

Pomorski Park Naukowo-Technologiczny                       

Al. Zwycięstwa 96/98, lok. 218 81-451 Gdynia

Telefon: +48 58 732 84 80                    

Dział handlowy: sprzedaz@wiatrometr.pl

 

artykuł sponsorowany