Najdłuższa na świecie łopata do turbiny wiatrowej

B75 Blade Quantum to najdłuższe na świecie łopaty produkcji Siemensa zastosowane do morskich rubin wiatrowych o mocy 6 MW. Unikalna technologia produkcji pozwala obniżyć wagę konstrukcji o 50% i jednocześnie zwiększyć efektywność turbiny wiatrowej.

REKLAMA

Siemens wyprodukował pierwszą partię swoich nowych 75 –cio metrowych łopat wirnika turbiny wiatrowej o symbolu B75. Jest to najdłuższa na świecie konstrukcja, która zostanie zainstalowana na prototypie turbiny o mocy 6MW. Pierwsze siłownie wiatrowe tego typu zostaną zainstalowane na morskiej farmie wiatrowej, w duńskim Østerild w drugiej połowie 2012 roku. Dotychczasowe testy tego gigantycznego śmigła udowodniły jego ogromną wydajność w szerokim zakresie prędkości wiatru. Łopaty o symbolu B75 Blade Quantum zostały wyprodukowane z zastosowaniem najnowocześniejszej technologii, która pozwoliła na obniżenie wagi o około 50 procent.

Siemens jest jedynym na świecie producentem turbin wiatrowych, których łopaty wirnika wytwarzane są w jednym elemencie bez dodatkowych połączeń. Do produkcji zastosowano opatentowany proces IntegralBlade. Śmigła wirnika wytworzone w ten sposób są niezwykle wytrzymałe i efektywne. Wszystkie te czynniki znacznie poprawiają opłacalność budowanych elektrowni wiatrowych. Instalowane do tej pory ciężkie śmigła produkowane w tradycyjnej technologii podlegają ogromnym obciążeniom oraz wymagają instalacji większych gondoli, wież oraz odpowiednio wytrzymałych fundamentów. 
Siemens

REKLAMA