Inwestowanie w wiatraki w Polsce i w Niemczech

Inwestowanie w wiatraki w Polsce i w Niemczech
Green Ron, flickr cc-by-2.0

Jakie są różnice w inwestowaniu w elektrownie wiatrowe w Polsce i w Niemczech? Swoje uwagi na ten temat przedstawia Christoph Sowa z {więcej}firmy Enertrag Polska. 

Niemcy to europejski lider w produkcji energii z wiatru. U naszych zachodnich sąsiadów działa już ponad 27 GW elektrowni wiatrowych, czyli prawie 27 razy więcej niż w Polsce. Co wpływa na szybki rozwój energetyki wiatrowej w Niemczech i jak wyglądają tam warunki inwestycyjne w porównaniu do naszego kraju – zdaniem Christophera Sowy reprezentującego firmę Enertrag, która w elektrownie wiatrowe inwestuje zarówno w Niemczech jak i w Polsce?

Prokurent spółki Enertrag Polska zauważa w wywiadzie dla Gazety Wyborczej Szczecin, że – o ile okres procesu inwestycyjnego w obu krajach jest zbliżony, o tyle Niemcy gwarantują znacznie stabilniejsze warunki do inwestowania.

REKLAMA

– Chodzi o to, że warunki się nie zmieniają tak szybko. Proces inwestycyjny trwa trzy, pięć, a nawet więcej lat. I tak jest w obu krajach. Jednak w Polsce w międzyczasie może zmienić się ustawa o ochronie środowiska, teraz myśli się o tym, by zmienić zasady tzw. systemu wsparcia. Chodzi o to, że w Polsce dochód dla producenta energii wiatrowej pochodzi z dwóch źródeł: sprzedaży prądu i sprzedaży tzw. zielonych certyfikatów. Coraz głośniej mówi się o tym, że system ten należy poprawić. To powoduje niepewność inwestowania – mówi w GW przedstawiciel firmy Enertrag.

REKLAMA

Tymczasem system wsparcia dla producentów zielonej energii, który jest stosowany w Niemczech, zapewnia im określone dochody w perspektywie 20 lat. Operatorom farm wiatrowych po zachodniej stronie Odry gwarantuje się odbiór wyprodukowanego przez nich prądu, a także zapewnia się dodatkowe, stałe dochody w ramach systemu feed-in tariff. Taka sytuacja daje inwestorom pewność, a także ułatwia dostęp do finansowania.

Ponadto, przedstawiciel firmy Enertrag tłumaczy, że gdy inwestor za naszą zachodnią granicą otrzyma już pozwolenie na budowę farmy wiatrowej, wówczas lokalny dystrybutor energii jest zobowiązany przyłączyć ją do sieci, a jeśli takiej brakuje – musi ją zbudować. W przeciwnym razie grożą mu wysokie kary.

Enertrag w portfolio zrealizowanych projektów posiada m.in. farmę wiatrową znajdującą się tuż przy polskiej granicy, w okolicy Kołbaskowa, a w naszym kraju firma przygotowuje się do realizacji parku wiatrowego w gminie Gryfino.

gr.