Czesi przeciwko budowie wiatraków w Bogatyni

Czesi przeciwko budowie wiatraków w Bogatyni
russians are here / flickr cc-by-2.

W bogatyńskiej kopalni „Turów” ma powstać ogromna farma wiatrowa. Jej budowie sprzeciwiają się jednak {więcej}mieszkańcy przygranicznego miasteczka Viszniova.

Farmę wiatrową na terenach kopalni „Turów” zamierza wybudować spółka Elektrownia Turów należąca do PGE Energia Odnawialna. PGE EO poinformowała o planach budowy elektrowni wiatrowych w kwietniu, kiedy podpisała z KWB Turów umowę na dzierżawę terenów na zwałowisku zewnętrznym kopalni.

Według wstępnych planów, na teranach dzierżawionych od kopalni miał stanąć park wiatrowy o łącznej mocy 30 MW.

REKLAMA

Od tamtego czasu zwiększono jednak planowaną ilość turbin. Jak poinformowała Polska Agencja Prasowa, koło Bogatyni miało stanąć nawet 98 elektrowni wiatrowych, a pierwsze z nich – już w na początku 2013 roku.

REKLAMA

Plany budowy ogromej farmy wiatrowej nie spodobały się jednak mieszkańcom czeskiej miejscowości Viszniova, położonej niedaleko Bogatyni. Po protestach inwestor zdecydował się zmniejszyć liczbę elektrowni wiatrowych z 98 do 52.

Mimo to, Czesi w dalszym ciągu sprzeciwiają się budowie farmy wiatrowej argumentując, że wysokie instalacje negatywnie wpłyną na krajobraz i turystykę. Jak informuje PAP, sprawą zajmują się nawet ministerstwa środowiska w Pradze i Warszawie.

Farma wiatrowa w Bogatyni byłaby największym obiektem tego typu budowanym przez spółkę PGE Energia Odnawialna, która deklaruje, że do 2015 roku chce zarządzać elektrowniami wiatrowymi o łącznej mocy 1 GW.

gr