Deweloper sądzi gminę w sprawie farmy wiatrowej. Domaga się 183 mln zł odszkodowania

Deweloper sądzi gminę w sprawie farmy wiatrowej. Domaga się 183 mln zł odszkodowania
danishwindindustryassociation/ flickr cc-by-nc-2.0

{więcej}Odbyła się pierwsza rozprawa w procesie, w którym deweloper farmy wiatrowej domaga się od jednej z wielkopolskich gmin odszkodowania w wysokości 183 mln zł za uniemożliwienie realizacji inwestycji. 

Firma Finadvice Polska planowała na terenie wielkopolskiej gminy Krzywiń budowę farmy wiatrowej złożonej z 19 elektrowni wiatrowych. Początkowo władze gminny sprzyjały inwestycji, a gmina podpisała z inwestorem list intencyjny. 

REKLAMA

Nowe władze gminy zmieniły jednak zdanie, na co wpływ miały protesty lokalnej społeczności. Stając po stronie przeciwników farmy wiatrowej, władze gminy odmówiły uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego uwzględniającego budowę farmy wiatrowej. 

REKLAMA

W efekcie, po wielu zapowiedziach skierowania sprawy na drogę sądową, inwestor doprowadził do rozpoczęcia postępowania przeciwko gminie Krzywiń za uniemożliwienie realizacji inwestycji. Firma Finadvice Polska domaga się odszkodowania w wysokości 183 mln zł.

Według inwestora na kwotę tą składają się koszty przygotowania inwestycji w wysokości 3,2 mln zł oraz korzyści utracone z powodu nieuruchomienia farmy wiatrowej – liczone w perspektywie do roku 2039 i wynoszące według Finadvice Polska 179 mln zł. Dla porównania, roczny budżet gminy Krzywiń to około 27 mln zł. 
gramwzielone.pl