PGE przejmie farmę wiatrową Żuromin

PGE przejmie farmę wiatrową Żuromin
damien_m_in_japan/ flickr cc-sa-by-2.0

Gamesa buduje farmę wiatrową o mocy 60 MW, którą po uruchomieniu przejmie Polska Grupa Energetyczna – podobnie jak w przypadku farmy wiatrowej Pelplin, której budowa właśnie się zakończyła.

W sprawie przejęcia farmy wiatrowej Żuromin podpisano już wstępną umowę kupna-sprzedaży. PGE przejmie farmę wiatrową po zakończeniu przez Gamesę budowy i po podłączeniu elektrowni wiatrowych do sieci, co ma nastąpić do końca przyszłego roku.

REKLAMA

Podobny model współpracy między Gamesą a PGE jest realizowany także w przypadku farmy wiatrowej Pelplin, która znajduje się obecnie na etapie rozruchu.

REKLAMA

Farma wiatrowa Pelplin jest zlokalizowana w pobliżu autostrady A1 łączącej Gdańsk z Grudziądzem. Koszty inwestycji wyniósł 227 mln zł, z czego 40 mln zł inwestor pozyskał z dotacji unijnych.

Farma wiatrowa Pelplin składa się z 24 elektrowni wiatrowych o mocy 2 MW każda. Ma produkować ok. 113 TWh energii elektrycznej, co pozwoli na zaspokojenie zapotrzebowania na prąd dla 2600 gospodarstw domowych. Prąd wyprodukowany w elektrowniach wiatrowych pod Pelplinem trafi do sieci energetycznej należącej do firmy Enea.

gr