Powstanie jedna z największych farm wiatrowych w Polsce?

Powstanie jedna z największych farm wiatrowych w Polsce?
Green Ron, flickr cc-by-2.0

Firma Green Bear planuje budowę farmy wiatrowej o mocy 117 MW w podlaskiej gminie Szepietowo.

Farma wiatrowa ma się składać z 39 elektrowni wiatrowych o łącznej mocy 117 MW. Obecnie największa farma wiatrowa w Polsce działa w wielkopolskim Margoninie, a jej moc wynosi 120 MW.

REKLAMA

Jak poinformowała „Gazeta Współczesna”, deweloper projektu w Szepietowie, Green Bear, do inwestycji przekonał już właścicieli terenów, na których mają stanąć wiatraki, a teraz sprawa inwestycji jest w rękach lokalnych samorządowców, którzy muszą opracować miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego uwzględniający planowane przedsięwzięcie.

REKLAMA

Budowa farmy wiatrowej ma pochłonąć 175 mln euro, a co roku do kasy gminy Szepietowo ma trafiać około 3 mln zł z tytułu podatku od nieruchomości. Mimo korzyści dla budżetu gminy, burmistrz Szepietowa podchodzi do planów budowy farmy wiatrowej sceptycznie, a w sprawie skutków funkcjonowania wiatraków chce się m.in. zwrócić o opinię do Ministerstwa Zdrowia.

Czytaj więcej o planach budowy farmy wiatrowej w Szepietowie na Gramwzielone.pl w artykule:Szepietowo: powstanie ogromna farma wiatrowa?