Czesi wchodzą na polski rynek energii wiatrowej

Czesi wchodzą na polski rynek energii wiatrowej
jlcwalker, flickr cc-by-2.0

Czeski koncern energetyczny CEZ przejął polską spółkę z branży energii wiatrowej, która posiada projekty farm wiatrowych o {więcej}łącznej mocy 889 MW.

Czesi przejęli 67% udziałów w firmie ECO-Wind Construction. Wcześniej właścicielem tego pakietu akcji w ECO-Wind była firma Trakcja Polska, a pozostałe 33% akcji dewelopera farm wiatrowych należy do firmy Comesa Emte Energias Renowables.

REKLAMA

Wśród projektów znajdujących się w portflio Eco-Wind Construction są 24 projekty farm wiatrowych, w tym o mocy przekraczającej ponad 100, a nawet 200 MW – zlokalizowane głównie w okolicach Słupska, Koszalina, Suwałek, Elbląga, Olsztyna, ale też w pobliżu Lublina i Kielc.

REKLAMA

CEZ działa w branży energii wiatrowej przede wszystkim w Rumunii, gdzie realizuje projekt Fantanele-Cogealac o mocy 600 MW – największej farmy wiatrowej w Europie. W Czechach CEZ jest operatorem elektrowni węglowych, dwóch elektrowni jądrowych, hydroelektrowni, a także kilku dużych farm fotowoltaicznych. W Polsce CEZ Group jest właścicielem większości udziałów w Elektrociepłowni Chorzów i Elektrowni Skawina. W zakresie energetyki wiatrowej CEZ działał jednak do tej pory tylko w Rumunii.