Gigant inwestuje w niszową technologię magazynowania energii

Gigant inwestuje w niszową technologię magazynowania energii
Highview Power

Brytyjska firma Highview Power pozyskała od japońskiego potentata przemysłowego warte kilkadziesiąt milionów dolarów finansowanie na rozwój autorskiej technologii magazynowania energii.

Japońska grupa Sumitomo Heavy Industries (SHI) zainwestowała w Highview Power 46 mln dolarów. Te pieniądze mają posłużyć brytyjskiej firmie do dalszej komercjalizacji technologii tzw. Liquid Air Energy Storage (LAES) wykorzystywanej w magazynach energii o nazwie CRYOBattery.

W komunikacie na temat transakcji przedstawiciele japońskiego koncernu podkreślają, że technologia rozwijana przez Highview Power może być odpowiedzią na potrzebę znalezienia efektywnego kosztowo i pewnego sposobu magazynowania energii odnawialnej.

REKLAMA

Technologia długookresowego magazynowania, którą rozwija Highview Power, nie tylko rozwiązuje ten problem, ale może przyczynić się do przyspieszenia transformacji energetycznej. Sumitomo Heavy Industries utrzymuje się na rynku od ponad 100 lat dzięki skupieniu się na innowacjach i zdolności adaptacji do zmian rynkowych – komentuje Tomas Harju-Jeanty z SHI.

W instalacji CRYOBattery wykorzystującej technologię Liquid Air Energy Storage powietrze jest schładzane do temperatury niemal -200 st. C, gromadzi się je w postaci skroplonej, a w razie potrzeby można je zamienić w gaz napędzający turbinę.

Brytyjska firma zapewnia, że to technologia tańsza niż bateryjne magazynowanie energii, a jej zaletą ma być – obok długiego czasu przechowywania energii, liczonego w tygodniach – także żywotność instalacji, która może wynieść 30-40 lat – w porównaniu do baterii, których okres funkcjonowania sięga około 10 lat.

Brytyjczycy zapewniają, że są w stanie dostarczyć magazyny o parametrach zaczynających się od 20 MW i 100 MWh, kończąc na jednostkach o mocy ponad 200 MW i pojemności 2 GWh. Żywotność takich magazynów na wynosić przynajmniej 30 lat.

Highview Power szacuje, że koszt magazynowania energii w technologii LAES w okresie 10 godzin w systemie o mocy 200 MW i pojemności 2 GWh może wynosić około 110 funtów/MWh.

REKLAMA

Pierwszą na świecie przemysłową instalację magazynowania w technologii LAES firma Highview Power uruchomiła w ubiegłym roku w Wielkiej Brytanii. Instalacja znajdująca się na składowisku odpadów w Bury koło Manchesteru posiada moc 5 MW i pojemność 15 MWh. Uruchomienie pełnoskalowej, komercyjnej instalacji zostało poprzedzone trwającymi kilka lat testami mniejszej instalacji o parametrach 350 kW/2,5 MWh.

Magazyn energii w Bury będzie elementem wirtualnej elektrowni zarządzanej przez firmę KiWi Power, która działa jako agregator na brytyjskim rynku zarządzania popytem. Dzięki magazynowi energii KiWi Power będzie mógł zarządzać energią w ilości odpowiadającej trzygodzinnemu zapotrzebowaniu około 5 tys. średniej wielkości brytyjskich gospodarstw domowych.

W ubiegłym roku Highview Power informował o przygotowaniach do budowy na terenie jednej z wyłączanych brytyjskich elektrowni jeszcze większej, komercyjnej instalacji LAES o mocy 50 MW i pojemności 250 MWh. Instalacja będzie świadczyć usługi sieciowe na rzecz operatora brytyjskiego systemu przesyłowego National Grid.

Natomiast pod koniec 2019 r. brytyjska firma poinformowała o przygotowaniach do budowy pierwszego magazynu energii LAES w Stanach Zjednoczonych.

Instalacja o parametrach 50 MW i 400 MWh powstanie w amerykańskim stanie Vermont, który przyjął cel zwiększenia udziału energii odnawialnej w swoim miksie energetycznym do 90 procent do roku 2050.

Zadaniem magazynu będzie poprawienie parametrów lokalnego systemu energetycznego oraz możliwość odbioru nadwyżek energii odnawialnej. Sam magazyn będzie można także ładować energią z sieci w czasie niskiego zapotrzebowania i przy niskich cenach na rynku hurtowym.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.