Mikrosieć bazująca na energii odnawialnej powstanie na Węgrzech

Mikrosieć bazująca na energii odnawialnej powstanie na Węgrzech
AEG

Kompleks sportowy w węgierskim mieście Békéscsaba będzie zasilany przez mikrosieć bazującą na bateriach i odnawialnych źródłach energii.  

Obiekty sportowe, w tym hale, basen, a także otaczająca infrastruktura w Békéscsaba będą zasilane fotowoltaiką o mocy 1,3 MWp, a ciepło dla obiektów ma dostarczać geotermia.

Nadwyżki energii z fotowoltaiki będą magazynowane w celu zużycia w momencie braku generacji z PV w bateryjnym magazynie energii o mocy 1,2 MW i pojemności 2,4 MWh, złożonym z modułów o jednostkowej pojemności 7,61 kWh.

REKLAMA

Baterie zostaną podłączone do mikrosieci za pomocą dostarczonych przez AEG dwóch falowników po 600 kVa każdy.

AEG zdobył kontrakt także na dostawę falowników 650 kVa, które obsłużą elektrownię fotowoltaiczną. Panele PV zostaną zainstalowane na gruncie i zadaszeniach parkingów.

Mikrosieć w kompleksie sportowym na terenie miasta Békéscsaba ma współpracować z siecią publiczną, w razie potrzeby stabilizując jej funkcjonowanie, ale będzie również mogła pracować w trybie off-grid.

REKLAMA

Dodatkowo węgierskie miasto planuje zakup autobusów elektrycznych, które będą zasilane energia pochodzącą z fotowoltaiki.

Projekt ma zostać zrealizowany do końca tego roku przez wyłonionego w miejskim przetargu wykonawcę – firmę Infoware Zrt.

Koszt inwestycji wyniesie 2,652 mld forintów, czyli około 32,75 mln zł. Projekt zostanie dofinansowany przez węgierski rząd z programu wspierającego inwestycje w innowacje technologiczne w miastach, którego budżet sięga 15 mld forintów, czyli około 190 mln zł.

Infoware brał wcześniej udział w pracach nad uruchomieniem największego bateryjnego magazynu energii na Węgrzech, który został  uruchomiony w 2018 roku w Soroksár, dzielnicy Budapesztu, i którego parametry wynoszą 10 MW / 6,1 MWh.

Ten sam inwestor uruchomił na przełomie 2018/19 r. bateryjny magazyn energii, bazujący na technologii Li-Ion MNC, który wspomaga pracę sieci dystrybucyjnej lokalnego operatora NKM Áramhálózati Kft. Parametry tego magazynu wynoszą 20 kVA i 114 kWh.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.