Elektrownia PV z magazynem energii zasili operacje Amazona

Elektrownia PV z magazynem energii zasili operacje Amazona
Amazon

Amerykański koncern ogłosił serię nowych umów na zakup energii z odnawialnych źródeł. Wśród nich jest pierwszy kontrakt w portfelu Amazona, który dotyczy zakupu energii z elektrowni fotowoltaicznej współpracującej z magazynem energii.

Podpisując kolejne umowy na zakup energii odnawialnej, Amazon umacnia się na pozycji globalnego lidera w obszarze korporacyjnych umów CPPA (Corporate Power Purchase Agreements). 

Amerykański koncern ogłosił właśnie kolejnych 9 umów na zakup energii, którą będą wytwarzać odnawialne źródła zlokalizowane w USA, Kanadzie, Hiszpanii, Szwecji oraz Wielkiej Brytanii.

REKLAMA

Wśród nich jest pierwsza w portfelu umów Amazona elektrownia fotowoltaiczna mająca współpracować z bateryjnym magazynem energii. Inwestycja zostanie zrealizowana w Kalifornii i zakłada uruchomienie farmy PV o mocy 100 MW oraz magazynu energii o mocy 70 MW (Amazon nie podał w komunikacie pojemności instalacji).

Amazon podkreśla, że ten projekt nie tylko zapewni energię dla jego obiektów w Kalifornii, ale dzięki komponentowi magazynowania przyczyni się także do stabilizowania stanowego systemu elektroenergetycznego.


REKLAMA

Wraz z najnowszymi umowami łączna liczba źródeł odnawialnych, które będą wytwarzać energię dla Amazona, wzrosła do 206. Składa się na nią 71 wielkoskalowych farm wiatrowych i fotowoltaicznych, a także 135 dachowych instalacji PV.

Łączna moc tych źródeł wynosi 8,5 GW. W tym 2,5 GW to projekty zlokalizowane w Europie. Tym samym Amazon jest największym korporacyjnym odbiorcą energii odnawialnej na naszym kontynencie.

Wśród najnowszych europejskich źródeł, z których energię zakontraktował Amazon, jest farma fotowoltaiczna o mocy 170 MW, która powstanie w Hiszpanii, farma wiatrowa o mocy 258 MW mająca powstać w Szwecji, a także morska farma wiatrowa o mocy 350 MW, która zostanie uruchomiona u wybrzeży Szkocji.

Amerykański koncern podkreśla, że potencjał zakontraktowanych dotychczas źródeł OZE umożliwi mu osiągnięcie celu przejścia na 100 proc. energii odnawialnej do 2025 r., czyli pięć lat przed wyznaczonym wcześniej terminem. Kolejnym krokiem ma być osiągnięcie neutralności klimatycznej, co ma nastąpić do roku 2040.

redakcja@gramwzielone.pl 


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.