Elektrownia PV z magazynem energii przy kopalni odkrywkowej

Elektrownia PV z magazynem energii przy kopalni odkrywkowej
Kopalnia odkrywkowa Inden. Fot. RWE

RWE zbuduje farmę fotowoltaiczną wraz z magazynem energii w lokalizacji graniczącej z kopalnią odkrywkową. Niemiecka grupa energetyczna zabezpieczyła dla tego projektu wsparcie w postaci premii do sprzedaży energii w ostatniej aukcji dla innowacyjnych projektów OZE.

Niemiecki koncern okazał się jednym z beneficjentów ostatniej aukcji dla charakteryzujących się innowacyjnością inwestycji w obszarze odnawialnych źródeł. Kryterium innowacyjności można było spełnić np. zgłaszając projekty hybrydowe łączące wytwarzanie zielonej energii z jej magazynowaniem. I właśnie takie projekty zgarnęły całą pulę udostępnionego wsparcia.

W aukcji dla innowacyjnych projektów odnawialnych źródeł energii Bundesnetzagentur udostępnił do podziału wolumen mocy 250 MW. Tymczasem uczestnicy aukcji zgłosili oferty sprzedaży energii z 43 projektów o łącznej mocy 509 MW – wszystkie zakładały wykorzystanie magazynów energii. Jedna oferta została wykluczona od razu z uwagi na braki formalne.

REKLAMA

Finalnie wsparciem w postaci gwarantowanej premii objęto 18 projektów o łącznej mocy 258 MW. Wysokość przyznanych premii wyniosła od 33,3 EUR/MWh do 48,8 EUR/MWh. Średnia premia ukształtowała się na poziomie 42,9 EUR/MWh.Jednym z beneficjentów tej aukcji okazało się RWE, które zaoferowało sprzedaż energii z farmy fotowoltaicznej mającej powstać w Inden w kraju związkowym Nadrenia Północna-Westfalia – tuż przy kopalni węgla brunatnego, która po zakończeniu eksploatacji w 2029 roku ma zostać zamieniona w ogromne jezioro.

REKLAMA

Moc elektrowni fotowoltaicznej, którą w Inden wybuduje niemiecka grupa energetyczna, wyniesie 14,4 MWp. Będzie z nią współpracować dwugodzinny magazyn energii o pojemności 9,6 MWh, który ma być buforem między elektrownią PV i siecią. W ten sposób eksport energii z fotowoltaiki zostanie lepiej dostosowany do bieżącego zapotrzebowania.

Budowa elektrowni fotowoltaicznej ma się rozpocząć w październiku. Wcześniej jednak RWE musi jeszcze uzyskać pozwolenie na budowę, które nie musiało być obligatoryjnym elementem oferty w aukcji przeprowadzonej przez Bundesnetzagentur.

Produkcja i magazynowanie energii mają rozpocząć się w połowie przyszłego roku.

Dla jednego z największych producentów energii odnawialnej na naszym kontynencie będzie to jeden z pierwszych bateryjnych magazynów energii w Europie. Pierwszy europejski magazyn RWE o pojemności 8,5 MWh został ostatnio uruchomiony w Irlandii, gdzie wkrótce ma zostać uruchomiona również druga tego rodzaju jednostka niemieckiego koncernu. Zadaniem obu magazynów będzie świadczenie usług z zakresu stabilizowania pracy lokalnej sieci energetycznej.

redakcja@gramwzielone.pl 


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.