Pozbud i Elmodis zbudują fabrykę magazynów energii

Pozbud i Elmodis zbudują fabrykę magazynów energii
Durapower

Inwestycja ma być efektem współpracy firm Pozbud i Elmodis z Durapower singapurskim przedsiębiorstwem specjalizującym się w produkcji baterii litowo-jonowych do kontenerowych rozwiązań z zakresu magazynowania energii.

Nawiązana współpraca ma zapewnić Pozbud i Elmodis możliwość zaoferowania konkurencyjnych kosztowo kontenerowych magazynów energii pochodzenia europejskiego pod marką Durapower.

Oprócz dostarczenia niezbędnej technologii, wspierającej tworzenie magazynów energii do zastosowań przemysłowych w regionie Europy, w ramach joint venture ma powstać również nowy zakład produkcyjny w Polsce.

REKLAMA

Strony zakładają, że zakład rozpocznie działalność etapami, dążąc do rocznej, docelowej, zdolności produkcyjnej do 2 GWh wytworzonych modułów bateryjnych. Produkcja ma ruszyć za dwa lata. Na razie firmy nie podają natomiast informacji o lokalizacji inwestycji.

Planowane jest jednocześnie zaoferowanie usług serwisowych, w tym predykcyjne utrzymanie ruchu, analitykę danych oraz wiedzę techniczną z zakresu przemysłowego Internetu Rzeczy, a także możliwości w zakresie dostarczenia produktu pod klucz, jak i usług EPC.

Firma Durapower rozpoczęła swoją działalność w Europie w 2015 roku, a w 2019 roku otworzyła biuro w Holandii i dostarcza akumulatory litowo-jonowe do kilku producentów pojazdów elektrycznych i zastosowań stacjonarnych w regionie.

W ostatnim czasie Durapower dostarczył systemy baterii dla hybrydowo-elektrycznych pojazdów AGV do europejskiego portu morskiego i kilku aplikacji dla statków morskich.

REKLAMA

Notowany na Giełdzie Papierów Wartościowych Pozbud S.A. kilka miesięcy temu zapowiedział wejście w obszar inwestycji w energetyce odnawialnej i magazynów energii.

W segmencie odnawialnych źródeł energii Pozbud miał już rozpocząć działania związane z rozwojem terenów pod projekty OZE. W trakcie weryfikacji miało być wówczas osiem lokalizacji, które mogą być przeznaczone pod elektrownie fotowoltaiczne, wiatrowe i hybrydowe o łącznej mocy 460 MW.

Model biznesowy Pozbudu w obszarze OZE ma polegać na dewelopowaniu i sprzedaży projektów, którymi zainteresowane mają być zwłaszcza zakłady przemysłowe oraz firmy energetyczne. Pierwsze projekty mają wejść w fazę realizacji jeszcze w tym roku lub na początku przyszłego.

Ponadto Pozbud miał rozpocząć przygotowania do wprowadzenia do oferty urządzeń z zakresu magazynowania energii.

Spółka zapowiedziała, że do końca tego roku chce rozpocząć sprzedaż modułowych systemów magazynowania energii do zastosowań przemysłowych i hurtowych.

– Optymalizacja kosztów energii oraz zagwarantowanie parametrów jakościowych i bezpieczeństwa ciągłości zasilania to podstawowe korzyści dostarczane przez systemy magazynowania energii – komentuje Łukasz Fojt, prezes Pozbud.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.