Belgowie proponują domowy magazyn energii za 5 tys. euro

Belgowie proponują domowy magazyn energii za 5 tys. euro
Battery Supplies

Belgijski producent systemów magazynowania energii dla przemysłu, firma Battery Supplies, coraz bardziej zdając sobie sprawę ze zwiększającej się ilości przydomowych instalacji fotowoltaicznych, wprowadza do swojej oferty magazyny dla użytkowników domowych o 10-letniej żywotności. Dopłaty do tego rodzaju inwestycji w Belgii oferuje rząd Flandrii.  

Nowe urządzenie od belgijskiego producenta Battery Supplies o nazwie AQ-Lith Energybox bazuje na technologii litowo-jonowej. Urządzenie jest dostępne w trzech wariantach pojemnościowych: 3, 5 i 7 kWh.

Wymiary baterii o pojemności 3 kWh i mocy 1,5 kW to 523 x 679 x 152,5mm przy masie 45 kg. Bateria o średniej pojemności 5 kWh i mocy 2,5 kW ma wymiar 564 x 650 x 212 mm i masę 66 kg. Największy magazyn o pojemności 7 kWh ma 662 x 717 x 205 mm i waży 89 kg. Wszystkie baterie charakteryzują się napięciem znamionowym 51,2 V i maksymalnym napięciem ładowania 56,8 V. Producent szacuje żywotność baterii na okres dziesięciu lat oraz udziela inwestorom 8-letniej gwarancji produktowej.

REKLAMA

Technologia Battery Supplies umożliwia łączenie ze sobą poszczególnych modułów. Przy konfiguracji dwóch zestawów o najwyższej pojemności otrzymujemy łączną pojemność magazynowania energii brutto w ilości 14 kWh. Taka pojemność dla przeciętnego gospodarstwa domowego powinna dać zapas energii elektrycznej przynajmniej na jedną dobę.


Jak czytamy na stronie producenta, pomysł wprowadzenia baterii dedykowanych dla rozwiązań domowych pojawił się wskutek obserwacji coraz wyższego stopnia zaawansowania i tempa rozwoju rynku odnawialnych źródeł energii, zwłaszcza technologii fotowoltaicznej. Jednocześnie zwraca on szczególną uwagę na nierównomierny stosunek energii konsumowanej na miejscu i odsyłanej do sieci oraz na związane z tym problemy obciążenia sieci. Baterie pomogą użytkownikom domowych systemów fotowoltaicznych bardziej efektywnie wykorzystać generowaną energię elektryczną.

REKLAMA

Dla zbudowania kompletnego systemu magazynowania energii oprócz AQ-Lith Energybox użytkownik będzie również potrzebować inwerterów zamieniających prąd zmienny na prąd stały przesyłany do baterii. Battery Supplies sprzedaje swoje baterie także w zestawie z falownikiem wyspowym Multiplus II od holenderskiego producenta Victron Energy.

Całkowity koszt systemu magazynowania energii jest w dużej mierze uzależniony od zastosowanej pojemności baterii. Battery Supplies informuje, że najlepszą opcją, aby osiągnąć wysoką autokonsumpcję w średniej wielkości gospodarstwach domowych, jest wybór baterii o pojemności 5 kWh. Cena baterii o tej pojemności to około 5000 euro. Do tego może być konieczny zakup falownika i pozostałych akcesoriów sterujących.

Koszty inwestycji w domowy zestaw magazynowania energii może jednak zostać obniżony dzięki skorzystaniu z dotacji oferowanych na tego rodzaju urządzenia, które są dostępne m.in. w Belgii.

Na stronie internetowej producenta może znaleźć informacje, że zakup baterii AQ-Lith® Energybox kwalifikuje się do dotacji we Flandrii. Do pojemności 6 kWh kwota dofinansowania ma wynieść 300 euro za każdy zakupiony kWh. Powyżej tej pojemności za każdą kilowatogodzinę pojemności zakupionego magazynu inwestor ma otrzymać dodatkowe 250 euro. Górną granicę dofinansowanej pojemności baterii stanowi wartość 9 kWh.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o