Piętrowy magazyn energii ze zintegrowanym falownikiem

Piętrowy magazyn energii ze zintegrowanym falownikiem
M-Tec Energy Systems

Austriacki producent rozwiązań energetycznych M-Tec wprowadzi na rynek modułowy magazyn energii dla rozwiązań domowych oraz przemysłowych. Bateria będzie dodatkowo wyposażona we wbudowany falownik hybrydowy, co pozwoli zaoszczędzić przestrzeń i czas potrzebny na instalację. Całość będzie funkcjonować pod kontrolą inteligentnego systemu zarządzania, który ma nadzorować pracę także innych domowych urządzeń energetycznych. 

M-Tec Energy Systems GmbH zajmuje się rozwojem technologii oraz produkcją wysokowydajnych pomp ciepła. Austriacka firma rozwija także systemy sterowania i zarządzania energią w domowych systemach energetycznych uwzględniających fotowoltaikę, pompy ciepła, gromadzenie nadwyżek energii czy stacje ładowania pojazdów elektrycznych.

Firma ma ponad 40 lat doświadczenia w swojej branży oraz ponad 12 tys. instalacji w swoim portfolio. W związku z rosnącym zapotrzebowaniem na bilansowanie systemu energetycznego M-Tec Energy Systems rozpoczął także prace nad budową systemów magazynowania energii.   

REKLAMA

Efektem tych prac jest wprowadzenie na rynek modułowego magazynu energii ze zintegrowanym inwerterem hybrydowym. Obie części systemu o nazwie Energy Butler mają być łączone w prosty sposób na zasadzie plug-and-play.

System magazynowania energii składa się z baterii, która jest przystosowana do łączenia z kolejnymi jednostkami. Baterie można układać w stos, osiągając zakres pojemności w przedziale 11,5-30,7 kWh.

Podstawowa jednostka o pojemności 11,5 kWh posiada rozmiar 698 x 356 x 1268 mm i waży 168 kg. Rozmiar i waga systemu umożliwiającego przechowanie do 30,7 kWh energii wynoszą 698 x 356 x 1953 mm oraz 378 kg. 

Do tego moduł zawierający trójfazowy falownik o mocy od 6 kW do 12 kW posiada rozmiar 198 x 356 x 613 mm, a jego waga sięga 28 kg. 

W przypadku zastosowań komercyjnych, do których – jak twierdzi producent – jego baterie także świetnie się nadają oprócz zastosowań domowych, użytkownik może kaskadować system do pojemności nawet 300 kWh.

Producent gwarantuje zachowanie wysokiej efektywności urządzenia po przeprowadzeniu 10 000 cykli ładowania w ciągu dziesięcioletniego okresu eksploatacji.

Dzięki zintegrowanej jednostce inwertera hybrydowego użytkownik Energy Butler ma zaoszczędzić miejsce w pomieszczeniu technicznym na montaż dodatkowego urządzenia, a instalacja całego systemu ma być szybsza. Co istotne, falownik posiada funkcję zasilania awaryjnego, co oznacza, że jest w stanie dostarczać energię do odbiorników nawet w przypadku awarii sieci zasilającej.

Urządzenie ma być dostępne w regionie DACH (Niemcy, Austria, Szwajcaria) od stycznia 2022 roku.

REKLAMA

Producent wraz ze swoimi urządzeniami opcjonalnie oferuje użytkownikom system zarządzania energią E-Smart, który odpowiada za monitorowanie, kontrolę oraz maksymalizację zużycie energii z instalacji fotowoltaicznej.

Jak czytamy w komunikacie M-Tec, system E-Smart pozwala kompleksowo zarządzać kilkoma urządzeniami jednocześnie: instalacją PV, systemem magazynowania energii, pompą ciepła i ładowarką do samochodu elektrycznego.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Reklama

Gdzie szukać paneli fotowoltaicznych?

Poniżej przedstawiamy ranking serwisu Oferteo.pl dotyczący 18 343
firm instalujących panele fotowoltaiczne, najlepszych w 2020 roku w
poszczególnych miastach: