W Belgii powstanie magazyn energii o pojemności 100 MWh

W Belgii powstanie magazyn energii o pojemności 100 MWh
Wartsila

Fińska Wartsila zdobyła kontrakt na dostawę magazynu energii, który ma wspomóc pracę belgijskiego systemu elektroenergetycznego, pracując z maksymalną mocą 25 MW w czasie do 4 godzin.

Wartsila poinformowała o kontrakcie na dostawę magazynu energii o mocy 25 MW i pojemności 100 MWh, który zostanie zbudowany w Belgii. Uruchomienie magazynu ma nastąpić w czwartym kwartale przyszłego roku. 

Będzie to jedna z największych bateryjnych jednostek w Europie. Obecnie największa znajduje się w Wielkiej Brytanii. To magazyn o mocy 100 MW i pojemności 100 MWh, który został zrealizowany w Minety w odległości około 100 km na zachód od Londynu przez dewelopera Penso Power. Energię z tego magazynu kupuje należąca do grupy paliwowej Shell spółka Shell Energy Europe Limited.

REKLAMA

Wartsila nie podaje, kto jest zamawiającym w kontrakcie, który zostanie zrealizowany w Belgii, natomiast wiadomo, w jakim celu zostanie uruchomiony magazyn.

Bateryjna jednostka na wspierać belgijską sieć elektroenergetyczną, zapewniając rezerwę mocy, a także świadcząc usługi kontroli częstotliwości i napięcia sieci. Optymalizować pobieranie i oddawanie energii, w zależności od bieżących potrzeb systemu energetycznego i korzyści finansowych, będzie zapewnione przez Wartsilę oprogramowanie o nazwie GEMS. 

REKLAMA

Wartsila podkreśla, że znaczenie tej inwestycji rośnie w związku z planami wyłączenia belgijskich elektrowni jądrowych do 2025 roku, a także wraz ze wzrastającym udziałem odnawialnych źródeł energii – głównie morskich farm wiatrowych uruchamianych u wybrzeży Belgii.

Według danych operatora sieci przesyłowej Elia, w ubiegłym roku udział morskich i lądowych elektrowni wiatrowych oraz fotowoltaiki w belgijskim miksie energetycznym wynosił 18,6 proc.

W tym udział morskich farm wiatrowych wyniósł 8,3 proc. i wytworzyły one 6,7 TWh energii elektrycznej, lądowe farmy wiatrowe wyprodukowały 4,1 TWh (5 proc.), natomiast elektrownie fotowoltaiczne wprowadziły do sieci 4,3 TWh energii (5,3 proc.). Do tego ze źródeł OZE 2,5 proc. miksu pokrył biogaz.

Elektrownie jądrowe miały udział na poziomie 39,1 proc., produkując w ubiegłym roku 31,7 TWh energii elektrycznej i był to niższy udział niż energetyka jądrowa odnotowała w Belgii w 2019 roku (48,7 proc.). Z kolei elektrownie gazowe pokryły w 2020 roku 34,4 proc. miksu, dostarczając 27,8 TWh energii elektrycznej.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.